Küreselleşme, internet ve terörizmin değişen yüzü; siber terörizm
Globalization, internet and changing face of terrorism; cyber terrorism
- Tez No: 231421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Soğuk Savaş dönemi sonrasında, dünyanın yeniden yapılanması ile birlikte küreselleşme, bilgi teknolojisindeki devrim ve kapitalizmin yeniden inşası yeni bir toplumu, ?ağ toplumu?nu ortaya çıkarmıştır. Dünyadaki ulus-devletler, iktisadi sistemler, toplumlar, kültürler ve insanlar büyük bir dönüşüm geçirmekte iken, Tanrı, ulus, yerellik ya da etnisite adına bu dönüşüm sürecine tepkisel hareketler de ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan, birçok kurum ve hizmetini siber uzaya taşınan devletler kötü niyetli saldırılara ve terörist faaliyetlere karşı daha hassas hale gelmiş ve siber terörizm gibi yeni tehdit algılamaları doğmuştur.Bu çalışmada, ağ toplumunun yükselişi ve küreselleşmenin gelişimiyle siber terörün nasıl ortaya çıktığı ve neden yükseliş gösterdiği sorularına cevap aranmıştır. Enformasyon teknolojisi devriminin topluma etkileri değerlendirilirken ulus-devletin meşruiyetiyle küreselleşme olgusu ilişkilendirilmiş ve kimlik arayışının tekno-ekonomik değişim kadar güçlü olduğu üzerinde durulmuştur.Bu kapsamda, çalışmada Castells'in ?ağ toplumu? kuramı ana hareket noktası olmakla beraber, Bell, Wallerstein, Giddens, Habermas ve Baudrillard'ın kriz ve küreselleşme alt başlıkları da ele alınmış olup, siber terörizmin yaygınlaşmasının nedenlerini sosyolojik bir bakış açısıyla anlamaya çalışmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After Cold War period, globalization, revolution of information technology and reconstruction of capitalism together with the new world order revealed a new society, ?network society?. While nation-states, financial systems, societies, cultures and people in the world are transforming, some reactional moves to this transformation process have occurred in the name of God, nation, locality or ethnicity. On the other hand, nations which carried their most of institutions and services to the cyber space have become more vulnerable to the hostile attacks and terrorist activities, and new threat perceptions are born, such as cyber terrorism.In this work, answers were sought for the questions how did cyber terror come on the scene and why did it become widespread along with the rise of network society and development of globalization. While the affects of information technology revolution to the society are being evaluated, the connection between the legitimacy of the nation-state and globalization is stated. It is also emphasized that seeking for identity is powerful as much as the techno-economical change in a society.In this context, although the ?network society? theory of Castells is the main starting point in this work, the crisis and globalization catch titles of Bell, Wallerstein, Giddens, Habermas and Baudrillard were also argued. It is also aimed to try to understand the reasons of the rise of cyber terrorism with a sociological point of view.