İran'ın Azerbaycan bölgesinde sumak dokumaları ve Anadolu'daki uzantıları (20.yy)
The sumac textiles in Azerbaijan region of İran and Anatolia have been examined (20.th)
  1. Tez No: 231455
  2. Yazar: KATAYOUN SARNESAR
  3. Danışmanlar: PROF. AYDIN UĞURLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halı-Kilim Eski Kumaş Desenleri Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezin konusu, İran'ın Azerbaycan Bölgesinde ve Anadolu'daki sumak dokumalarıdır. Tezde, İran'ın Azerbaycan Bölgesinin ve Anadolu'nun coğrafyası, tarihi, soysa-kültürel yapısı ve dokumacılık geleneği bağlamında sumak dokumacılığı ele alınmıştır. Bu bağlamda İran'ın Azerbaycan Bölgesi ile Anadolu'nun aynı kültürel unsurlardan oluşması vurgulanmış ve sumak dokumacılığının ortak uğraş alanlarından biri olduğuna işaret edilmiştir.Tezde ayrıca sumak dokumacılığının tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Kuzey Azerbaycan'ın bu tarihsel gelişim sürecinde önemli bir konuma sahip olduğu vurgulanmıştır. Bu çerçevede ?sumak? isimlendirilmesinin de Kuzey Azerbaycan'la ilgili olduğu ortaya konulmuştur.Tezde sumak tanımına, sumak dokumacılığına ve sumakla ilgili diğer dokumacılık bilgilerine yer verilmiştir. Yazılı kaynakların yeterince olmaması, tezin hazırlanmasında daha çok teknik ve alan araştırmalarına sebep olmuştur. Özellikle İran'ın Azerbaycan Bölgesindeki sumak dokunan köylerdeki Yörük grupları ve geleneksel sumak tüccarları ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Azerbaycan, Sumak, Kayık, Yaygı, Şahseven, Tezgâh, Yün, Dokuma Tekniği, Anadolu.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is that the sumac textiles in Azerbaijan Region of Iran and Anatolia have been examined. At the thesis, the sumac weaving has been undertaken in the context of the geography, history, socio- cultural structure and weaving tradition of Azerbaijan Region of Iran and Anatolia. In this context, the forming of Azerbaijan Region and Anatolia with the same cultural elements has been expressed and it has been pointed that the sumac weaving is one of the common work areas.At the thesis, the historical development of the sumac weaving also has been undertaken. It has been expressed that The Northern Azerbaijan, during this historical development, has an important position. In this context, it has been evidenced that naming ?sumac? is related to the Northern Azerbaijan.At the thesis, there has been information about the sumac definition, sumac weaving and other weaving. Because the written sources are not sufficient, it caused more technical and area researches to be prepared while preparing thesis. Especially Yuruk groups and traditional sumac merchants in Azerbaijan Region of Iran have been investigated.KEYWORD: Azerbaijan, sumac, Gayıq, Rug, Shahsavan, Loom, Wool, Weaving Technique, Anatolia.