Portre bağlamında resimsel çözümlemeler
Representation of portrait paintings
- Tez No: 231517
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Portre duygu, düşünce ve tutkuların dışa vurulabildiği sanat konularındanbiridir. İnsan yüzü ruhun aynasıdır. Yapılan her resimde her çizgi, yaşanmışbir hayatın izlerini taşımaktadır. Portrenin amacı insan ruhunun anlıkgörünüşünün anlamını yakalamak istemektir. Kendi kendini keşfederek ortayaçıkan duygu yoğunluğu portreden kaynaklanmaktadır. Resimde portreningücü, yaşanan dünyanın tümünü içine alarak gizemli bir havayabürünmesidir.Ulaşılmak istenen en önemli hedef, resimsel çözümlemelerle portreninönemini kavratabilmektir. Ayrıca kişisel bir ifade tarzı geliştirerek resimdeportreyi çözümleyebilmektir. Bu çalışmada ilk olarak portre anlayışınıngelişimi ele alınmıştır. Portrenin ilk ortaya çıkışında eski Mısır dönemine aitmumya portreleri incelenmiştir. Boticelli, Leonardo da Vinci, Raffaello Sanzio,El Greco gibi Rönesans döneminde önemli yerleri olan sanatçılarınçalışmalarından örnekler verilerek bu sanatçıların portreye bakış açılarıirdelenmiştir. Ayrıca Henry Matisse, Pablo Picasso ve Vincent Van Gogh gibifarklı akımlardaki sanatçılardan örnekler sunularak biçim ve öz arasındakiestetik bağ incelenmiştir. Bunun yanında Türk Resim Sanatı'nda ele aldığıkadın portreleri ile tanınan Nuri İyem'in eserleri bu çalışmaya dâhil edilmiştir.Yaşayan ve çalışmalarına hızla devam eden sanatçılardan Frank Auerbach'ıneserleri incelenmiştir.Yapılan incelemeler sonucunda portrecilik disiplinini aşmak hedeflenmiştir.İçsel dünyanın karmaşık yapısını görünür kılmayı amaçlayan arayışlarresimlere yansıtılmıştır. Portre ışık, renk gibi temel kavramların yanında dokukullanımıyla zenginleştirilmiştir. Teknik olarak akrilik boya kullanılarak ve farklımalzemelerle derinlik, hacim verilmeye çalışılmıştır. Özellikle dokusal etkileraraştırılırken bir yandan tuval üzerinde kum etkili malzeme kullanılarak rölyefetkisi verilmiştir. Tuval üzerinde gerçekleşen renk ve doku etkileşimleriyleportrenin en son ulaştığı noktada kişisel biçimle ifadesi sunulmuştur.Anahtar Sözcüklerportre, duygu, tasarım, düşünce gücü
Özet (Çeviri)
One of the inseparable subjects of the academic studies is portrait and figure.Portrait is a way of art that reflects the feeling, thoughts and emotions. In thisarena, portrait is the main source for trying to define itself and becoming aliveby improving itself. From this point of view, within the artistic painting portraitspower resembles the entire living world and affects the ambitions in amysterious way.On the other hand, the ultimate aim of this study, to prove the importance ofportraits in our daily life with the help of pictorial representations withinportraits. During this study, first of all the history of the portrait understandinghad been taken into consideration. With respect to the improvement of theportrait dimensions; the primary examples of portraits had been examined.Later on very important examples of the portrait drawings masters ofRenaissance art had been evolved such as Botticelli, Leonardo, Raphael andEl Greco. On the other hand, some artists from various artistic periods hadbeen investigated such Matisse, Picasso and Van Gogh with their portraitdrawings in order to understand the relation between the structure andsubject. Furthermore, a contemporary Turkish artist, Nuri İyem had beentaken into consideration. Also Frank Auerbach?s portrait drawings had beenexamined carefully.After digesting samples from these famous masters, the investigation hadbeen continued to internal discovery within some sketches. While trying torepresent the portraits instead of using the common objects as light, color; ithad been experimented to use some other materials for the addition of the 3rddimension as texture. Technically acrylic painting had been used. However toimprove the impact of the portrait, some new materials experimented forvolume and deep impact. With the foreplay of the light, color and texture; anew personal way for transferring the personal view had been evolved as aportrait representation.Key Wordsportrait, emotions, design, brain power