Sosyo-kültürel açıdan suçu meşrulaştırma eğilimleri üzerine Ankara cezaevinde bir çalışma
A study on crime justification tendencies as a socio-cultural aspect at Ankara penitentiary
- Tez No: 231518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Suç sosyolojinde birbirinden tümüyle bağımsız olmayan teoriler ortaya konmuştur. Buteoriler suçun nedenleri konusunda sosyal yapıya, sosyal değerlere, normlara vekurumlara odaklanmaktadır. Bu çalışmanın konusu, sosyolojik kuramlar çerçevesindesuç işlemiş kişilerin, suçlarını haklı gösterme çabaları ve işledikleri suçu meşrulaştırmaeğilimleri hakkındadır. Çalışmanın amacı, suçlu bireyin herhangi bir etkeni ileri sürerek,işlediği suçu haklı gösterme çabası içine girip girmediğini sosyo-kültürel açıdansorgulamaktır. Çalışmanın temel teorik bileşenini nötrleştirme teknikleri teorisioluşturmaktadır. Nötrleştirme teknikleri suçluların pişmanlık ve suçluluk duygularınıbastırmak için kullandıkları rasyonelleştirmeleri temel alan bir suç kuramıdır.Değerlendirmeler farklı suçlar işlemiş olan 46 kişi ile yapılan görüşmeleredayanmaktadır. Sonuçta, suç türlerine göre sosyo-kültürel açıdan meşrulaştırmalarınfarklı çerçevelerde ortaya çıktığı saptanmıştır. Sonuçlar kişilere karşı işlenen suçlardabelirginlik kazanmaktadır.Anahtar SözcüklerSuç, Sapma, Suç Sosyolojisi, Meşrulaştırma, Meşrulaştırma Eğilimleri, Nötrleştirme Teknikleri
Özet (Çeviri)
The theories which are not completely independent from each other have been putforward for criminal sociology. These theories have been focused on social structure,social values, norms and institutions as for the reasons of committing crimes. In theframeworks of sociological theories the subject of this study is about justifications ofcrimes peoples committed and their fault rationalization tendencies. Aim of the study isto analyze whether or not criminals try to justify they committed by using anyarguments. Main theoretical component of the study consist of the neutralizationtechniques. The techniques of neutralization is a crime theory based on criminalsrationalizations which they use to suppress their regrets and remorse. Evaluations arebased on interviews with 46 people committed different crime types. As a result, it hasbeen shown that rationalizations are appeared in different frameworks as a socioculturalaspect with respect to different crime types. The results have been sharpened forcrimes committed against people.Key WordsCrime, Deviance, Criminal Sociology, Justification, Justification Tendencies, Techniques ofNeutralization