Gem ve kamelerde augustus portreleri
Augustus portraits in gem and cameos
  1. Tez No: 231516
  2. Yazar: ESRA BİDECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ERKANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalısmanın amacı Roma imparatoru Augustus'un gemlerinin ve kamelerinin derlenmesi,incelenmesi, heykel ve nümizmatik sanatındaki Augustus portreleriyle karsılastırılarakdegerlendirilmesinin yapılmasıdır.Augustus'un Roma imparatorluk tarihi içindeki yeri ve önemine deginilerek, gemler ve kamelerhakkında genel bir bilgi verilmistir. Çesitli müzelerde bulunan Augustus'a ait gem ve kameörnekleri ele alınmıstır. Tasvir özelliklerine göre gruplandırılmıs ve bu gruplar altındaincelenerek dönemin belirli heykel ve nümizmatik portreleriyle karsılastırılmıstır.ilgili çalısmadaki gem ve kameler çesitli müzelerde yer alan eserleri kapsamaktadır.Anahtar SözcüklerOctavianus, Augustus, Roma, principatus, gem, kame, intaglio, heykel, nümizmatik.
Özet (Çeviri)
The main scope of this study is the to collect and examine the whole series of thegems and cameos contains the depictions of Augustus portraits as well as evaluate themwith the similar portraits known from sculpture and seal workings on the basis ofcomparative study.There also given brief information about the Augustus and significant role thathe played in the history of Roman Empire. In this respect the gems and cameospreserved in various museums are held as a subjects of this study. Every single piecehas categorized on the basis of the stylistic features and classified through thesimilarities and then examined under these categories which also includes thecomparisons made with the contemporary portraits known from sculpture andnumismatics.Key WordsOctavianus, Augustus, Rome, principatus, gem, cameo, intaglio, sculpture, numismatic