Türkiye'de kültürel çeşitlilik olarak alt kültürler: Çerkez ve Manav alt kültürleri arasında mukayeseli bir çalışma
The subculteres in Turkey as a different culteres: The comparison study of Çerkez and Manav subculteres
- Tez No: 231536
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, Türk toplumu içinde varlığını devam ettiren iki temel unsurolan Manav ve Çerkez alt kültürlerinin sosyo-kültürel özelliklerini, buözelliklerden yola çıkarak her iki alt kültür arasındaki benzerlik ve farklılıkları,bu alt kültürlerin egemen kültür ve diğer alt kültürlerle olan ilişkilerinibelirlemek ve kendilerine özgü değerlerini gelecek kuşaklarına aktarırkenbenimsedikleri özgün bir eğitim şeklinin var olup olmadığını, böyle bir eğitimşekli varsa bunun niteliklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Bu amaçlar doğrultusunda araştırmada, tarama modelindenyararlanılmıştır. Manav ve Çerkez alt kültürlerinin sahip oldukları sosyokültürelözellikleri, benzerlik ve farklılıkları ortaya koymak amacıyla belgeseltarama, görüşme ve anket tekniklerinden yararlanılmıştır. Veri toplamadabelgesel tarama tekniğiyle Manav ve Çerkez alt kültürlerine ilişkin yazılı(kitap, dergi, ansiklopedi, sözlük, tez, makale) kaynaklardan, her iki alt kültürükonu edinen elektronik sayfalardan yararlanılmıştır. Bunun yanı sıra görüşmetekniğinden yararlanılarak her iki alt kültüre mensup kaynak kişilerlegörüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca anket tekniğinden yararlanılmış eldeedilen bu veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) paketprogramı kullanılarak analiz edilmiş ve bu analiz sonuçlarına araştırmanın altamaçları doğrultusunda yer verilmiştir.Bu araştırma ile aşağıda belirtilen bulgulara ulaşılmıştır. Manav veÇerkez alt kültürleri kendilerine özgü yaşam şekilleri, alışkanlıkları olan ikitopluluktur. Her iki alt kültür de içinde yaşadıkları toplumla uyum içindevarlıklarını devam ettirmektedir.Her iki alt kültür bir birlerini çok az tanımakla birlikte aile yapıları, günlükyaşantıları ve sahip oldukları alışkanlıklarla benzerlik göstermektedirler. Altkültürlere özgü yemekler, giyecekler, düğün şekilleri vb. özelliklerdebirbirlerinden farklı özellik göstermektedirler. Bunun yanı sıra kendikimliklerini tanımlama, gelenek göreneklerini gelecek kuşaklara aktarma vebunun için çaba gösterme noktalarında Manav ve Çerkez alt kültürleri birbirinden ayrılır. Her iki alt kültürün gelenek göreneklerini gelecek kuşaklaraaktarmada aile içinde verilen eğitimde özgün bir yaklaşım benimsemelerinindışında kullandıkları özgün bir eğitim şekline de rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; the social-cultural feature of both Manav and Çerkezsubcultures who have been existing for a long time in Turkish culture,differences of two subcultures, in realitions between dominant cultures andthe other subcultures and the existing of special educational system howboth subcultures educate their values to the future communities areexamined.Survey model approach is employed in this study. It is also useddocumentary search, meeting and survey technique to arise Manav andÇerkez subcultures features, resemblances and the differences betweencultures. The informations are collect using documentary technique frominscribed and internet pages about Manav and Çerkez subcultures.Additionaly datas which are assemble trough SPSS package programanalyzed and the results are used through the aim of the study.The followings are revealing by this study; Manav and Çerkezsubcultures have self social features and accustoms. Although bothsubcultures have little information about each other, family features, dailyway of life and the accustoms are resemble.The subcultures values through food customs, dressing, marriagefeatures are different from each other. Additionaly, Manav and Çerkezsubcultures are differ from identity; bring cultures through feature youth andthe struggle points. There isn?t found any relation between both subculturesabout bringing cultures through feature youth, education in family and originaleducation system instead of accept original behavior about education.