Türkçe dersinde beyin temelli öğrenme modelinin öğrenci akademik başarısı üzerine etkisi
Effect of the brain based learning model on the academic success of student in Turkish lesson
- Tez No: 231535
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu araştırmanın amacı Beyin Temelli Öğrenme modelinin Türkçe dersindeki akademik başarıya etkisini belirlemektir. Deneme modellerinden“öntest-sontest kontrol gruplu model”e göre oluşturulan bu araştırma, 2007-2008 öğretim yılı bahar döneminde Ankara Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu'nda deney ve kontrol grubu olarak belirlenen 4-D ve 4-E sınıflarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol gruplarının birbirine denk olduğu kabul edilmiştir. Deney grubundan 30, kontrol grubundan 31 öğrenci bu araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma probleminin çözümü için okuduğunu anlama alt Öğrenme alanındaki 31 kazanımdan kritik olduğu düşünülen ve çoktan seçmeli maddeye uyun 21 kazanım belirlenmiştir. Öğrencilerin akademik başarılarını ölçecek çoktan seçmeli sorulardan oluşan başarı testi, Türkçe dersinin beyin temelli öğrenmeye göre işlenebilmesi için ders planları ve öğretim materyalleri geliştirilmiştir. Araştırmanın uygulaması, 02.05.2007 tarihinde başlamış, 12.06.2007 tarihinde sona ermiştir. Her iki gruba da hazırlanan başarı testi öntest olarak uygulanmıştır. Bu süre içerisinde deney grubunda Beyin Temelli Öğrenme modeline göre hazırlanan etkinlikler araştırmacı tarafından uygulanırken, kontrol grubuna ise yeni öğretim programının gerektirdiği yöntem ve teknikler sınıf öğretmeni tarafından uygulanmıştır. Denel işlem sonunda kazanımlara ilişkin etkinlikler tamamlandığında her iki gruba da başarı testi sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmayla ilgili istatistiksel çözümlemelerde SPSS ve Excel programlarından yararlanılmıştır. Gruplararası karşılaştırmalarda Karışık Ölçümler İçin Varyans Analizinden yararlanılmıştır. Seçilen kazanımlarda üst öğrenme düzeyi (%75.0) her iki grupta da ulaşma düzeylerine bakılmıştır.Yapılan veri çözümlemelerinden sonra şu sonuçlara ulaşılmıştır.? Türkçe dersinde Beyin Temelli Öğrenme modelinin uygulandığı deney grubu ile yeni programın gerektirdiği yöntem ve tekniklerin uygulandığı kontrol grubunun akademik başarıları arasında deney grubu lehine istatistiksel bakımdan anlamlı fark vardır.? Türkçe Dersinde okuduğunu anlama alt öğrenme alanından seçilen ve 21 kazanım için hazırlanan 30 maddelik başarı testinde deney grubunda 22 maddede ve toplam 15 kazanımda %75.0 seviyesine ulaşılırken kontrol grubunda 30 maddenin sadece 2'sinde %75.0 seviyesine ulaşıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective of this research is to determine the effect of Brain Based Learning on the academic success in Turkish lessons. This research has been performed according to, of the models to try,“pre - test - final test control group model”, in Spring term of Academic year of 2007-2008 in the classes 4-D and 4-E of Ankara Hamdullah Suphi Primary School determined as the group of experiment. In the research, it is agreed that the groups of experiment and control are equal to each other. 30 students from the group of experiment and 31 students from the group of control have been included in the extent of this research. 21 acquisitions which complies with the multiple choice scale and that are thought as critical from the 39 acquisitions in the area of sub-learning to understand what is read have been determined. The test of accomplishment to measure the academic successes of the students consisting of the multiple choice questions has been developed for the lesson plans and materials of instruction in order to study Turkish lesson according to Brain Based Learning.Application of the research started on 02.05.2008, and finished on 12.06.2008. Both of the groups have been applied the pre-test which was prepared as achievement test. Within this period, while approach of brain based learning was getting applied in the group of experiment by the researcher, in the group of control the methods and techniques required by the new program of instruction were applied by the class teacher. At the end of the experimental process, when the activities concerning the acquisitions were completed, both of the groups were applied the achievement test as the final test. In the statistical solutions referring to the research, assistance of SPSS and Excel programs have been received. At the comparisons amongst the groups, assist has been tasken from Variance Analysis for the Complex Measurements. For the upper level of learning determined (75.0 %), the levels of reach have been looked at in both groups.After the solutions of data carried out, these results have been reached :? There is important statistical difference for the group of experience between the academic successes of the group of control in which the methods and techniques required by the new program are applied and the group of experiment in which the model of Brain Based Learning is applied in Turkish lessons.? In the achievement test of 30 articles prepared for the 21 acquisitions elected from the sub-field of learning in Turkish lesson to understand what is read, it is pointed out that this level has been reached in 22 articles of experiment group, and this level has been reached in only 2 of 30 articles in the group of control.