Politik iletişim sürecinin dijital iletişim teknolojisi olarak internet dolayımında kurgulanması: Yeni olanaklar, stratejiler ve beklentiler
Editing of political communication process with the internet as a digital communication technology: New possibilities, strategies and expectations
  1. Tez No: 231569
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ULUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Politik iletişim alanı ve süreci bir çok öğe ve boyut barındıran, disiplinlerarası bir araştırma sahası olarak dikkat çekmektedir. Yaşam pratiğinde ise politik iletişim olgusu, bir çok kesim için olmazsa olmaz bir etkinlik alanı olarak var olmaktadır.Politik iletişim süreci günümüz sosyo- politik koşullarında önemli ölçüde medyanın (ağırlıklı olarak geleneksel) içinden geçerek gerçekleştirilmektedir. Dijital bir iletişim teknolojisi, aynı zamanda yeni medya olarak yükselen internet ise farklı politik oyunculara bu süreci sunduğu yeni olanaklar ve stratejiler ile kurgulama imkanı tanımakta, dahası politik iletişime `çevrimiçi' bir boyut kazandırmaktadır.Tüm dünyada politik iletişim ve yeni medya ilişkisinde yaşanan gelişmeler politik iletişim ve çevrimiçi politik iletişim üzerine çalışmanın önemini göstermektedir. Konuya dair geleneksel, öznel ve nitel metotları kullanan çalışmalar, geçmişte bu ilişkiyi çeşitli açılardan değerlendirmişlerdir. Tez kapsamında gerçekleştirildiği üzere söz konusu değerlendirmeler, nesnel ve nicel metotlar ile elde edilen sonuçlar yoluyla yeni açılımlar paralelinde geliştirilmektedir.Çalışmada, Türkiye'de politik iletişim sürecinde dijital iletim teknolojisi olarak yeni medya internetin sunduğu temel enstrümanların rolünün politik aktörler ve yurttaşlar ilişkisi bağlamında değerlendirilmesine odaklanılmaktadır. Bir başka deyişle çekim etkisi perspektifinden politik aktörlerin, çevrimiçi politik iletişimdeki konumu değerlendirilmeye çalışılarak politik partilerin web sitelerinin analizi gerçekleştirilirken; itim etkisi perspektifinden yurttaşların politik iletişim sürecine çevrimiçi etkinlikler ile katılımları seçilen iki politik konu üzerinden ulusal bazda incelenmekte ayrıca yeni medya internette ele alınan politik konular üzerinden politik forum ve blogların araçsal özellikleri irdelenmektedir.Yeni medyada politik aktörler ve yurttaşlar tarafından gerçekleştirilen çevrimiçi politik iletişim ve bu çevrimiçi politik iletişimde politik aktör ve yurttaş boyutları açısından Türkiye'nin çevrimiçi politik iletişim tipolojisi ve dolayısı ile yeni medya internetin süreci Türkiye'de nasıl kurguladığı olanak, strateji ve beklenti sarmalında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Political communication can be regarded as a complicated research area as it deals with the role of communication and technology in the political processes. Nowadays, these two aspects have become permanently entwined in many ways. There are several points where technology and communication intersect by the use of social interaction technologies.The field of political communication is characterized by the competition between, actors and political messages, where access to many resources is limited. For over years, the most important (and limited) resource in the field has been regarded as the attention of media. Today, the barriers to getting the media attention have started to be overcome by the enormous capacity and facilities that internet offers for political communication activities.Since the internet has begun to be used as a communication tool by, political candidates, interest groups and other political communication actors, its political importance has grown dramatically. The cyberspace (in general), world wide web (www), forumspace and blogosphere (in particular), became normalized as a political arena, which is powered by social software, -a new place to do old (traditional) things-.This study is focused on evaluating the role of basic (online) instruments (which are provided by the new media, -internet-) within the political communication process in Turkey from different two dimensions: Political Parties and Citizens. In this context the political parties are evaluated from the pull effect perspective, while the citizens are evaluated from the push effect perspecitve with the help of research methods (such as, web quality analysis of political parties and blog and forum analysis for citizen dimension) which are developed during this research. The reason behind this focus of the thesis (which is towards exploring the online political communication typology of Turkey) was to understand how the new media (i.e. internet) is editing political communication process through possibility, strategy and expectations spiral.