Gündelik hayatta milliyetçiliğin inşası ve Türk yazılı basınında temsili
The constraction of nationalism in everyday life and its representation in Turkish press
  1. Tez No: 231568
  2. Yazar: AYNUR KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA İÇİN AKÇALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
?Gündelik Hayatta Milliyetçiliğin İnşası ve Türk Yazılı Basınında Temsili? başlıklı tez çalışması, gündelik hayatın içinde banal bir şekilde üretilen milliyetçiliğin yazılı basında hangi temalar ve içerikler etrafında geliştirildiği ile ilgilidir.Çalışmanın amacı; bir temsil sistemi ve aidiyet hissi olarak herkeste varolan milli duygunun gazetelerde nasıl, ne tür kategoriler, hangi pozisyonlar, içerikler ve duygu-değerler üzerinden sunulduğunu ortaya koymaktır. Küreselleşme sürecinde bütün dünyada artan milliyetçi reflekslerin Türkiye'de hangi temalar etrafında ve nasıl inşa edildiğini ortaya koyarak, buna eleştirel bir duruş geliştirmek ve medyadaki milliyetçi kodları deşifre etmek çalışmanın gerekçesini oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında gündelik hayat ve gündelik hayatın milliyetçiliği olarak banal milliyetçilik, gazetelere yansıyan konularla sınırlandırılmıştır.Araştırmada, yayın politikaları ve ideolojik duruşları farklı olan ve yaygın medyayı temsil ettiği düşünülen Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazeteleri örneklem olarak seçilmiştir. 1 Ocak 2005-31 Aralık 2007 tarihleri arasında yaşanan ve banal milliyetçiliği dalgalandıran gelişmelere ilişkin haberler incelenmiştir. Bu haberler, milli duygunun tezahürünü anlatan metinler olarak ele alınarak banal milliyetçiliğin nasıl örüldüğü, içerik ve tematik analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Çözümleme sonucunda milliyetçilikle ilgili anlamsal inşada incelenen üç gazete arasında belirgin farklılıklara rastlanmamıştır. Bu çerçevede meta anlatı olarak milliyetçiliğin sahip olduğu belirleyicilik nedeniyle incelenen hiçbir gazetenin mevcut gündemin dışında kalamadıkları sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The dissertation titled ?The Constraction of Nationalism in Everyday Life and its Representation in Turkish Press? is about nationalism, which is produced in everyday life in a banal form and in which themas and contents it develops in writing press.The aim of this study is to reveal national feeling, which exists in everyone as a representing system and belonging feeling, that is presented in newspapers with which positions, contents and feelings-worths, in what kind of category. The reason of this study is to constitude to decipher of the nationalist code in media and to reveal nationalist reflex, which is increasing in the globalization process all over the world, that which themas around and how it was built and to develop a critical position against this. In the context of this study, everyday life and banal nationalism as nationalism of everyday life is tried to be resticted with the subjects which takes part in newspapers.This dissertation, which analyzes the reflection of nationalism to the everyday life, is composed of two basic chapters. The first chapter is the presentation of the theoretical background, related to the concept of everyday life, banal nationalism, globalisation, identity. The second chapter is the analysis part of the study which is the result and evaluation part in which the findings, obtained from the researchs, are commenteg on. In the research, Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman newspapers, which have different publication policies and ideological positions and also thought as symbols of widespread media, are chosen as sample. The news concerning about the events which have been flagging banal nationalism, which is lived in between 1 January 2005-31 December 2007 are examined. These news are taken as texts which are told to be national feeling?s appearing and it is examined with content and theoretical analysis methods that how banal nationalism knitting. At the end of the analysis, no clear difference between the three newspapers which were examined were found that in semantic construction about nationalism. In this framework because of the diagnostic of nationalism, it is reached that the newspapers, which are examined, are not being out of the present agenda.