İşletmelerde yeniden yapılanma sürecinde bilgi teknolojileri yönetiminin yeri: Halkla ilişkiler süreci açısından bir değerlendirme
The role of information techologies in the reorganization process of organizations: An evaluation in the view of public relations
  1. Tez No: 231571
  2. Yazar: NECATİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN PİRA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Information and Records Management, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Kaçınılmaz olarak hayata geçirilen yeniden yapılanma faaliyetlerinde bilgi teknolojilerinin tuttuğu önemli yer halkla ilişkiler çerçevesinde irdelenmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde temel konu olarak yeniden yapılanma ele alınmıştır. Yeniden yapılanmanın tanımıyla benzer kavramlar ele alınırken, neden olan etkenler, değişim sürecinde ve sonrasında yaşananlar, halkla ilişkiler ve toplam kalite yönetimi gibi kavramlar ilk bölümde ele alınan konulardır.İkinci bölümde işlenen temel konu bilgi teknolojileridir. Bu konudaki ilgili tanım, fonksiyon ve tarihsel sürece yer verilen ikinci bölümde çeşitli kavramlar ve uygulama alanlarına da yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, yeniden yapılanma sürecinde işletmelerde bilgi teknolojilerinin halkla ilişkiler faaliyetlerinde kullanımı süreçler temel alınarak irdelenirken, yurt içi ve dışından örneklerle farklı alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin yeniden yapılanma faaliyetlerinden örnekler ele alınmıştır.Dördüncü bölümde T.C.Ziraat Bankası'nda yeniden yapılanma sürecinde görülen uygulamalar anlatılmaktadır. Karşılaştırmalı değerlendirmelere yer verilirken bilgi teknolojileri yardımıyla yapılabilecek faaliyetlere ilişkin saptamalara değinilmiştir. Çalışmada ele alınan uygulamaların tanıtımının ardından model önerilerine yer verilmektedir.Yeniden yapılanma sürecinde halkla ilişkilere bilgi teknolojileri desteğinin önemi vurgulanarak, karşılıklı anlayışa dayanan iki yönlü simetrik modelin uygulanabilmesine halkla ilişkiler faaliyetlerinin zenginleştirilmesinin genel bir değerlendirilmesiyle çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The important role of information technologies in the reorganization practices inevitable put into practice is studied in the frame of public relations. In the first part of the four-part thesis, reorganization is taken into consideration as a key word. The definition of reorganization and similar terms, the effects, the events during and after the reorganization periods, public relations and total quality management are the similar issues are the terms which are described in the first part.In the second part, information technologies term is the main issue with the definitions, functions and historical process of information technologies. Various terms and practice areas are also taken place in the second part.In the third part, while stressing the usage of information technologies within the public relations issues in the process of reorganization in the organizations, on the other hand some examples from both governmental and nongovernmental organizations are held in various sectors within and outside the country.The activities which have been observed in the reorganization process of T.C.Ziraat Bankası are described in the forth part. Compared evaluations are taken part with the issues which can be put into action by the help of information technologies. After giving information about the activities which have been informed in this study, model offerings are taken place.Conclusion part indicates the importance of information technologies support for the public relations and finishes with an evaluation for the enrichment of public relations in the practice of two way symmetric model which based on the mutual understanding.