Kara Avcılığı Kanununa muhalefet suçlarını işleyenlerin sosyo kültürel yapısı Denizli ili örneği
Socio culturel profiles of the hunters who violated the law of hunting. The case of Denizli province
  1. Tez No: 231622
  2. Yazar: HAKAN ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS, UZMAN KADİR GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Av ve yaban hayatı, toplumlar için çok önemli ve vazgeçilmez doğal kaynaklardandır. Bu nedenle, pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yasalarla koruma altına alınmıştır. Ancak, çok geniş alanda devam eden av ve yaban hayatının sadece yasalarla veya devlet görevlilerince korunması mümkün değildir. Kaynağın en önemli kullanıcısı olan avcılar tarafından da bilinçli kullanımı ve korunması gereklidir.Araştırmada, insandaki avlanma içgüdüsünün kaynağı ve avcılığın sosyal yapının gelişimine katkısı incelenmiş, avcılık ilkelerinin neler olması gerektiğine yer verilmiştir. Konunun yasal boyutu ve yasalara aykırı davranışların yani suç davranışlarının kaynağına inilmeye çalışılmıştır. Av suçları, sosyal yapı ve süreç teorileri kullanılarak yorumlanmıştır. Failler ile yasalara uygun avlanan avcılar arasındaki davranış farklılıkları ortaya konulmuştur.Alan çalışmasında, Denizli ilinde, av suçları konusunda haklarında yasal işlem yapılmış 52 kişi ile yüz yüze görüşülerek anket uygulanmış, resmi görevliler ve sivil toplum örgütleri yöneticilerinin de fikirlerinden faydalanılmıştır.Bulguların incelenmesi sonucunda, avcıların eğitimsiz ve bilinçsiz oldukları görülmüştür. Avcılar arasında etik değerlerin oluşumu yönünde gelişme görülse de halen grup normu haline gelememiştir. Bu nedenle de kaynağın kullanıcısı olarak yaban hayatını koruması gereken avcıların, av suçları konusunda kayıtsız kaldıkları tespit edilmiştir. Suçla mücadelenin sadece kolluk güçlerine bırakılması ile av ve yaban hayatının denetimsiz ve kontrolsüz kaldığı, bunun sonucunda yasadışı avlanmada artış olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Hunting and wild life are the most significant and indispensable resources for society. Therefore, like in many countries, wild life is protected by laws and hunting is restricted by the some way in Turkey. But, it is impossible to protect wild life only by law and administrative regulations together with hunting which both of them operate in vast areas. It is necessary for hunters consciously protect and use their very vital resource.The reason behind hunting instinct of human and the contribution of hunting to the social life is analyzed in this research. The question should be necessary principles of hunting are also inquired in the research. The effort is put on the legal dimensions of the issue and an additional effort is also put on the root causes of criminal behavior related to issue of hunting. Hunting crime is interpreted by using social organism and process theory. In addition, the differences between offenders and law-abiding hunters are introduced.In this field work, a survey in rural neighborhood of Denizli province is carried out. During the field work a questionnaire was given to 52 people, and also interviews with government officers and NGO?s were done in order to benefit from the ideas of those.After analyzing the results, author found that hunters are uneducated and unconscious about hunting. Although there is a development on ethical values among hunters, ethical values still cannot be regarded as a group norm. Thus, such a consciousness make hunters who also have to protect the wild world are unaware of hunting crimes. Finally, only using police forces for prevention of crime is inadequate measure because hunting and wild life is still uncontrolled. Such findings indicate that similar facts cause an increase in illegal hunting.