Olası bir deprem sonrasında uygulanacak afet planlarının etkinlik analizi
Efficiency analysis of disaster plans that will be applied after a probable eartquake to reduce
  1. Tez No: 231621
  2. Yazar: SEMA İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ülkemiz coğrafyası nedeniyle deprem riski yüksek ülkeler arasındadır. Deprem anında ortaya çıkan tehlikeleri önlemek için afet öncesi planlamalar yapılması gerekirken, sonrasında ortaya çıkan hasarlar için de afet sonrası planlara ihtiyaç duyulmaktadır. Olası bir deprem öncesinde hazırlanan bu planlar ve yapılan ön hazırlıkla deprem sonrasındaki organizasyon ile meydana gelebilecek karmaşa ve kargaşa minimum seviyeye indirilecektir. Bu nedenle depremin zararlarını minimuma indirmek ve normal yaşantıya dönüşü hızlandırmak bu planlamaya bağlıdır. Bu çalışmada 1. derece deprem bölgesinde yer alan bazı illerin afet planları incelenmiştir ve 1999 Marmara Depreminde görev alan ya da gönüllü olarak katılan personele uygulanan anket çalışmasını analiz yöntemiyle Lojistik Destek Merkezlerinin optimum yer seçimi ve afet planları için dikkate alınması gereken kriterler ortaya konulmuştur. SPSS 10.0 istatistik programı ile değerlendirilen anket verileri sonucunda 1999 Marmara Depreminde yaşanan karmaşanın çalışmaları ne denli zorlaştırdığı, yardım malzemelerinin bölgeye ulaşımı, dağıtımı ve korunmasında pek çok sıkıntı yaşandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Because of geographic properties, Turkey is one of the countries that have high risk of earthquake. Taking precaution before disaster and making a plan with details for using after disaster provides to reduce the damages of earthquake. For this reason, minimizing the damages of earthquake and speeding up returning back to normal life depends on this planning. In this study, disaster plans which are obtained from the cities that have high earthquake risk are examined and criteria which should be in a disaster plan are decided by a public survey which were applied to personnel or volunteers who were on duty in 1999 Marmara Earthquake.The results of the public survey which were evaluated by SPSS 10.0 statistic program shows how the chaos in 1999 Marmara Earthquake made the works harder, and shows the troubles about the arrival, distributing and caring of the assistance.By the help of plans that were prepared and preparations that were made before an earthquake, and organization after the earthquake, the probable chaos and disorder will be minimized.