Kişilerarası ilişkilerde kendilik algısı, kontrol odağı ve kişilik yapısının çatışma çözme yaklaşımları üzerine etkileri: Uygulamalı bir araştırma
The effects of self concept, locus of control and personality on conflict resolution approaches in interpersonal relations: An applied research
- Tez No: 231626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT BASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, kişisel özelliklerin kişilerarası çatışma çözme yaklaşımlarına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda, çalışmada kişilerin kendilik algısı, kontrol odağı ve beş faktör kişilik yapısının, iletişim sürecine odaklanan çatışma çözme yaklaşımlarına olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Ankara'da öğrenim gören 506 üniversite öğrencisi üzerinde anket yöntemi uygulanarak, araştırma yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında; dışadönüklük ve uyumluluk özelliklerinin, tüm çatışma çözme yaklaşımlarını yordadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında gelişime açıklık ve özdisiplin kişilik özellikleri çatışma çözme süreçlerinde önemli rol oynamıştır. Buna karşın nörotiklik kişilik özelliği ile çatışma çözme yaklaşımları arasında bir ilişki kurulamamıştır. Bir diğer kişisel özellik olan kendilik algısı, çatışma çözme yaklaşımlarından yüzleşme yaklaşımının önemli bir yordayıcısı olmuştur. Son kişilik özelliği olan kontrol odağı ise düşük seviyelerde çatışma çözme yaklaşımlarını açıklamaktadır. Ayrıca demografik değişkenlerden cinsiyetin çatışma süreçlerinde hangi yaklaşımın benimsendiğini açıklamada, önemli bir kişilik özelliği olduğu ortaya çıkmıştır. Tüm bu bulgular değerlendirildiğinde, kişilerarası çatışma çözme süreçlerinde kişisel özelliklerinin önemli rol oynadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of personal characteristics on interpersonal conflict resolution approaches. Accordingly, it was explored the effects of persons self concept, locus of control and big five personality on conflict resolution approaches which focus on the communication process in research. For that purpose applying survey method, research was conducted on 506 university student receiving education in Ankara. Considering the results obtained; it was found that extraversion and agreeableness characteristics predict all conflict resolution approaches. Also, openness to experience and conscientiousness personality characteristics played important role in conflict resolution process. On the other hand, it wasn?t established a relationship between neroticism personality characteristic and conflict resolution approaches. Another personal characteristics as self concept became an important predictor of confrontation approach from conflict resolution approaches. Last personal characteristic as for locus of control explain conflict resolution approaches at low levels. In addition gender as demogaphic variable emerged an important personal characteristic on explaning which approach adopted in conflict processes. When all these findings evaluated, it was presented that personal characteristics played an important role in interpersonal conflict resolution processes.