Kabahatler Kanununa muhalefet eden şahısların sosyokültürel yapısının incelenmesi: İzmir ili Menderes ilçesi örneği
Analysis of socio-cultural nature of the persons who violate code on misdemeanors: Case of İzmir - Menderes district
  1. Tez No: 231627
  2. Yazar: BARIŞ CÜCEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAGÜLMEZ, PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Araştırmamızın birinci bölümünde, sapma, suç, kabahat ve suç olmaktan çıkarma kavramları incelenmiştir. Bu kapsamda, ülkemizde ve diğer ülkelerde suç ve kabahatin ayrımının nasıl yapıldığı ve kabahatlerin ceza sistemlerindeki yerleri tetkik edilmiştir. Ayrıca bu bölümde suç olmaktan çıkarmanın nedenlerine ve bu eğilime yapılan eleştirilere yer verilmiştir. İkinci bölüm olan kuramsal çerçevede, suç ve suçluğun nedenlerini, bireyin yer aldığı toplumla olan etkileşimi ile açıklayan sosyal kontrol teorisi incelenmiştir.Üçüncü bölümde, kabahat fiillerinin müeyyidesi olan idari yaptırımlar konusu incelenmiştir. Bu bölümde özellikle idari yaptırımlar ile adli yaptırımlar arasındaki farklar vurgulanmıştır. Dördüncü bölümde Kabahatler Kanunundaki hükümler kolluk açısından değerlendirilerek, kolluğun bu alanda etkinliğini arttırıcı hareket tarzları ortaya konulmuştur. Beş ve altıncı bölümde, Kabahatler Kanununda öngörülen özel kabahatlere aykırı davranan şahısların sosyokültürel analizi yapılmış, yaptırımların bu kişiler üzerinde etkileri belirlenmiştir. Son bölümde incelenen bölümler hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, the concepts of deviation, crime, misdemeanor, and decriminalization have been analyzed. In this regard it has been examined how to make distinction between felony and misdemeanor and the place of the misdemeanor in the penal systems in our country and in the other countries. Moreover, the reasons of decriminalization and the critics about this trend have been addressed in this chapter. In the second chapter as a theoretical frame, the social control theory, which explains the reasons of crime and criminality by means of the interaction between the person and the society he/she is in, has been analyzed.In the third chapter, the administrative sanctions that are the penals for misdemeanor actions have been discussed. In this chapter the differences between administrative sanctions and judicial sanctions have been especially stressed. In the fourth chapter, the provisions in Code on Misdemeanor have been held according to law enforcement and the action types have been addressed in order to increase the efficiency in this area. In the fifth and sixth chapters, the socio-cultural analysis of the persons, who violated the private misdemeanors envisaged in Code on Misdemeanor, has been analyzed and the effects of the sanctions on these persons have been determined. In the final chapter a general evaluation has been made about the chapters addressed.