Türk savunma sanayine uygun teknoloji hazırlık düzeyleri (THD): Ankara uygulaması
Technology readiness levels (TRLS) convenient for Turkish defense industry: Application in Ankara
- Tez No: 231635
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Savunma alanındaki sistem ihtiyaçlarının beklentilere uygun, maliyet ve zaman etkin programlar ile karşılanması yaklaşımı, etkili savunma teknolojileri geliştirme stratejilerinin uygulanması ve savunma sanayisinin gelişmesi bakımından çok büyük bir önem taşımaktadır. Ülkemizde yerleşik savunma sanayi firmalarının ve araştırma kurumlarının teknoloji sahiplik ve hazırlık düzeylerinin tespit edilmesi, yapılacak yatırımlar için yol gösterici olacaktır. Bu maksada dayalı olarak, dünyada yapılan askeri ve sivil çalışmaların incelenmesi ve alınan derslerin savunma projelerinin yönetim mekanizmalarında kullanılması uygun görülmüştür. Ankara'da yerleşik savunma sanayi firmalarına Teknoloji Hazırlık Düzeyleri -Technology Readiness Levels (TRL) Farkındalık anketi uygulanmış ve uzman görüşlerine başvurulmuştur. Türk savunma sanayi alt yapısına ve savunma sanayi geliştirme politikalarına uygun bir Teknoloji Hazırlık Düzeyleri Hesaplayıcısı oluşturulması ihtiyacı ortaya konulmuş ve Ar-Ge yatırım ve işbirlikleri için karar vericilerin kullanabileceği, etkin ve kullanımı kolay bir Teknoloji Hazırlık Düzeyleri Hesaplayıcısının algoritması hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
To serve the needs of defense systems budget, time and resources effective development programs is very important to apply the best and valuable strategies and to grow the defense industry in a country. Determining technology readiness levels of defense firms and research organizations will be a very important diagnostic of designing the consortiums and the financing the technology development programs. Around this prediction, academic and applicable studies of army and civil organizations have been researched and the lessons learned in other countries about TRLs have been analyzed in this study and questionnaire of awareness of TRLs and TRL Calculator applied to defense firms in Ankara, and than interviews have been held with the technology developers, firms? speakers and defense authorities in Ankara. Around these applications, an software is recommended as a useable, practical and efficient assessment tool of TRLs to make decisions about research and development of new technologies or transferring technologies for new defense systems.