Teknolojik gelişmeler ışığında geleceğin deniz harbi (teknoloji öngörüsü üzerine kurulu bir senaryo çalışması)
The future of naval warfare from the perspective of technologic developments (A scenario approach based on technology foresight)
- Tez No: 231636
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Tezin birinci bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve varsayımlar belirtilmiş, ikinci bölümde teknoloji öngörüsü kavramı, yöntemleri ve ülke örnekleri incelenmiş, üçüncü bölümde ise dünyada ve Türkiye'de beklenen teknolojik gelişmeler ve bunların deniz harekatına etkileri ele alınmıştır. Uygulama kısmı olan dördüncü bölümde deniz harbi konusunda uzman yönetici, mühendis kişilerle görüşmeler ve anketler yapılarak beklenen teknolojik gelişmeler ve deniz harbine etkileri incelenmiştir. Bu hususlar çerçevesinde teknolojik gelişmeler ışığında geleceğin Deniz Kuvvetleri'nin oluşturulması, elde edilen sonuçların uzun vadeli eylem planlarına dönüştürülmesinde kullanılabilecek bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In first section of the thesis, the matter, aim and importance of the research is expressed, in second section the word of technology foresight, methods of technology foresight and samples of foresights in countries are dealed with. In the fourth section that is application part of the thesis, technological developments and the effects of the developments to naval warfare are searched by talking with expert directors and engineers about naval warfare. By this way a method is suggested for shaping the future of the Turkish Navy and develop long term strategies.