HK-33 E piyade tüfeğinin nanoteknoloji uygulamaları ile yapılabilirlik yeteneğinin analizi ve gövde kısmının performans etkinliğinin artırılması
Analyzing of HK-33 E soldier rifle?s constructability skill with nanotechnology and improving body side performance
  1. Tez No: 231634
  2. Yazar: YÜCEL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya Mühendisliği, Science and Technology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma da nanoteknoloji uygulamaları ile HK 33 E Piyade Tüfeğinin ülkemizdeki mevcut nanoteknoloji, alt yapı ve donanım düzeyi göz önüne alınarak yapılabilirlik yeteneğini analiz edilmiş ve gövde kısmının nanoteknoloji uygulamaları ile yapılması durumunda, sağlanacak kazançlar ortaya konularak değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın amacı, nanoteknoloji ve ülkemizdeki mevcut durumu hakkında bilgi vermeyi müteakip, nanoteknoloji uygulamaları ile HK 33 E Piyade Tüfeğinin yapılabilirlik yeteneğini analiz etmek ve gövde kısmının yapılması durumunda sağlanacak kazançları ortaya koymaktır.Bu amaçla, araştırmanın birinci safhasında MKEK Silah Fabrikası bünyesinde 10 kişilik bir grupla görüşmeler yapılarak, incelenecek olan HK 33 E Piyade Tüfeği belirlenmiş, ikinci safhasında üç safhayı kapsayan yetenek analiz çalışması yapılmış ve son safhada da silahın gövde kısmının nanoteknoloji uygulamaları ile yapılması durumunda sağlanacak kazançlar ortaya konulmuştur.Yetenek analiz çalışması üç sahada icra edilmiştir. Bunlar; piyade tüfeği parçalarını oluşturan metallerin seçim ve temini, nanoteknoloji ve ülkemizdeki mevcut durumu ve piyade tüfeği parçalarına uygulanacak test ve yetenek mevcudiyeti olarak ifade edilebilir. Analiz çalışması ile yukarıda sıralanan her bir sahada mevcut yeteneklerin incelemesi yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; ülkemizdeki mevcut teknoloji seviyesi itibariyle HK 33 E Piyade Tüfeğinin nanoteknoloji uygulamaları ile yapılabileceği ve gövde kısmının yapılması durumunda büyük kazançlar elde edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, HK-33 E soldier rifle?s constructability skill analyzed with considering our country?s current nanotechnology, base and hardware level, and if body parts would be made with nanotechnology, then profits introduced with valuation. This work?s purpose is, after giving information about nanotechnology and our country?s current status, analyzing HK-33 E soldier rifle?s constructability skill and showing profits when body parts made with that technology.To this end, on first phase of research in MKEK Weapon Fabric?s constitution, making interviews with a group of 10 people, selected to be inspected HK-33 E soldier rifle, on second phase, skill analysis work has been made with covering three phases and on the last phase showing profits if body parts made with nanotechnology.Skill analysis work made on three phases. These are; choosing weapon?s metal parts and gathering them which are making complete of that weapon, nanotechnology and its status in our country, and finally tests and skill availability which are going to be apply on weapon parts. With analysis work which is shown above, has been inspected available skills on every zone.According to research results, with our country?s current tech level HK-33 E soldier rifle can be with nanotechnology and proving big profits will be gained if body parts made with nanotechnology.