Türk sigortacılık sektörünün veri zarflama analizi yöntemi ile etkinliğinin araştırılması
The research of efficiency by using data envelopment analysis method in the Turk insurance sector
  1. Tez No: 231642
  2. Yazar: FATMA ESİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Globalleşen ve hızla gelişen dünyada, işletmeler ayakta kalmak ve faaliyetlerini devam ettirebilmek için yoğun rekabet ortamında çalışmak durumundadırlar. Yaşanan bu rekabetle birlikte etkinlik ve verimlilik gibi kavramlar büyük önem kazanmaktadır. Kaynaklarını etkin ve verimli şekilde kullanabilen işletmeler başarıyı yakalayabilmektedirler.Sigortacılık sektörü de 1990 yılında Serbest Tarife'ye geçilmesiyle birlikte rekabetin yoğun şekilde yaşandığı bir sektör haline gelmiş ve son yıllarda özellikle bireysel emeklilik sisteminin de sektöre dahil olmasından sonra hızlı şekilde yükselmeye devam etmiştir.Bu çalışmada, etkinlik analizlerinde sıkça kullanılan Veri Zarflama Analizi Yöntemi kullanılmış, 2004, 2005, 2006 ve 2007 yılı Türkiye sigortacılık verilerine dayanarak etkinlik analizi yapılmıştır. Veri Zarflama Analizi aynı sektörde bulunan işletmelerin göreceli verimliliklerini ölçmede kullanılan bir doğrusal programlama yöntemidir.Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren hayat dışı, hayat ve emeklilik branşlarında faaliyet gösteren toplam 37 sigorta şirketin göreceli etkinliklerini ölçerek öneriler geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Companies have to work in a high competitive atmosphere to keep their activities live and to stand in the global world. The concepts of efficiency and fertility come into prominance with this ambiance. Companies which can use their resources efficiently, are getting success.Insurance sector has became very competitive with passing free schedule after 1990. Especially, after individual retirement system to be included to the sector, this rise become faster efficientlty within last years.Data envelopment analysis which is a common method for efficiency analysis, is used for this study. DEA applied with 2004, 2005, 2006 and 2007 Turkish Insurance Data. DEA is used to analyse productivity of the enterprices which are belong to same sector.The purpose of this study is to analyse and to determine of efficiences of 37 enterprices which have activities in Turkey with with the branches of non-life, life and self insurance.