Java tabanlı bir elektronik seçim modeli uygulaması
A java based electronic voting application
- Tez No: 231667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda bilişim teknolojileri alanında yaşanan gelişmeler seçimlerin geleneksel oy-pusulası-sandık sistemi yerine farklı araçlarla yapılabileceği görüşünü tartışmaya açmıştır. Elektronik oylama sistemleri özellikle oyların sayılma hızını artırarak, anında sonuç almaya ve çeşitli nedenlerle oy kullanması olanaksız vatandaşların, hiç bir etkiye maruz kalmadan, oy kullanmalarına imkan tanımaktadır. Ancak her teknolojik gelişmenin beraberinde getirmiş olduğu bir çok soru işareti ve olumsuzluk bu sistemler için de geçerli olup, tartışmalar ve çalışmalar özellikle sistemin güvenilirliğini artırmak yolunda sürmektedir.Literatürde Mercuri Modeli diye bilinen seçim sistemi, salt elektronik seçim sistemiyle tam güvenli bir sistemin oluşturulamayacağı düşüncesiyle, mevcut sandık sistemi ile paralel kullanılacak bir elektronik seçim sistemi öngörmektedir. Yapılan bu çalışmada Mercuri modeli, Java teknolojileri kullanılarak prototip olarak gerçekleştirildi. Türkiye seçim sisteminin temel alındığı bu tezde, seçmen tarafından doğrulanmak amacıyla, tüm oyların bir kağıt bir kopyası, seçmen tarafından görülebilecek şekilde basılmaktadır. Basılan bu kağıt pusulalar ile elektronik seçimdeki oyların birbirlerini tutmaması halinde, fiziksel oyların geçerli kabul edildiği bu sistemde, elektronik oylar kadar pusula oyların da güvenliğini artırmak amacıyla, pusulaların üst kısmına özel bir algoritma ile üretilen bir seri numarası da basılmaktadır. Oyların değiştirilme, yada kaybedilmesi gibi durumların tesbiti ile oyların daha kolay sayılabilmesi amacıyla düzenlenen bu seri numaralar barkod olarak pusulaların üst kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, fast developments on information technology systems have brought new debate over replacement of trational ballot box with the new computerized electronic system. The Electronic Election system would be particularly useful in not only speeding up counting of votes but also letting all the electorates be able to vote without having any obstacles. However, like all other new technologies, some drawbacks of electronic election system are also inevitable. This is the reason that many researchers have been working on the most critical issue of achieving safe and reliable election.Among the well known electronic election models, the Mercuri Model suggests that there is no way that safe and secure electronic election is possible therefore any IT based system should be used together with a ballot box. In the framework of this work, the prototype of Mercuri Model is implemented by means of using Java technologies on the Turkish Election System. In order to assure the electorates about the outcome of their vote, a paper copy of the vote is also provided by the system at the final stage of voting. Further improvement regarding the election safety, an encrypted serial number is also printed on the ballot-paper.