Beyaz Yalanlar adlı oyun ve oyunun yazım süreci
The writing process for the short play 'White Lies? written by Ayşe Bayramoğlu
- Tez No: 231670
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜRSEL KORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada yazarın bir oyun yazma sürecini analiz etmesi hedeflenmiştir. Yazılan oyun `Beyaz Yalanlar', oyunun yazarı ise Film ve Drama Yüksek Lisans Programı öğrencisi Ayşe Bayramoğlu'dur. Yapılan tercihler ve uygulama yöntemlerinin nedenlerinin anlaşılması için oyun önce objektif olarak incelenmiştir. Daha sonra ise, yazma süreci yazarın yaşadığı sorunları, çözüm aşamalarını, kısacası öznel deneyimini barındırdığı için daha kişisel bir bakış açısından anlatılmıştır. Dolayısıyla, yapılan çalışmanın analitik olarak çözümlenmiş bir belgeden çok, farkındalık içinde kaydı tutulmuş bir yazma deneyiminin raporu olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the preperation and writing phases of a play. The play Beyaz Yalanlar (White Lies) is written by Ayşe Bayramoğlu who has been studying in Film and Drama Master?s Program. To be able to understand the reason why this kind of play has been selected and written, first, various ways of playwriting have been objectively analyzed. Secondly, a detailed account of the writing process is presented from a rather personal perspective as it reflects the challenges, solutions and preferences during the process; shortly, it is based on personel experiences. Consequently, one should consider that this study presents a self-reflexive recording of a writing experience rather than being a document of an analytical study of a play.