Türkiye'de yetişkin okuryazarlığı: Yetişkin okuma-yazma eğitimine eleştirel bir yaklaşım
Adult literacy in Turkey: A critical approach to adult literacy education
  1. Tez No: 231712
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Arastırmada, Türkiye'nin kronik bir sorunu olan okuryazarlık sorununun asılmasında benimsenen yaklasım ve bu yaklasımı esas alan uygulamaların, sorunu tümüyle giderme kapasitesini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Baska bir ifade ile arastırmada, Türkiye'deki yetiskin okuma-yazma yaklasım ve uygulamalarının degerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bir yetiskin okuma-yazma kursu (Nato Yolu Toplum Merkezi Yetiskin Okuma-Yazma Programı) baglamında yapılacak bu degerlendirmede, okumaz-yazmazları tanımlayan sosyo-kültürel ve demografik özelliklerin belirlenmesi, yetiskin okuma-yazma kurslarına katılım örüntüleri (yetiskinlerin okuma-yazma ögrenme nedenleri, devam sorunları, terk nedenleri) ve okuma-yazma ögretimindeki egitsel süreçler (ögretmen-ögrenen iliskisi, ögretim materyalleri, ögretim yöntemleri) esas alınmıstır. Arastırmada, nitel arastırma yaklasımı kullanılmıstır. Arastırmada, sözü edilen amaca iki temel eksen üzerinden hareket edilerek ulasılmaya çalısılmıstır. Birincisi, ilgili literatür, belgeler, dokümanlar ve raporlar üzerinden yapılan analizdir. kincisi, okumaz-yazmaz nüfusun yogun olarak yasadıgı bir gecekondu mahallesinde düzenlenen bir yetiskin okuma-yazma programı uygulamasına dayanmaktadır. Baska bir ifade ile, arastırmada bir yandan ilgili literatür ve istatistiki veriler ile ülke genelindeki okuryazarlıgı ve okuma-yazma egitimini degerlendiren `makro' bir analiz, diger yandan bir okuma-yazma programı uygulamasına dayanan `mikro' bir analiz söz konusudur. Arastırmanın uygulama bulguları (mikro bulgular) genel tarama bulguları (makro bulgular) temelinde ele alınmıstır. Arastırmada ulasılan sonuçlar özetle sunlardır: Geçmisten bu yana uygulanan yaklasım, okuryazarlıgı yalnızca `teknik bir beceri' olarak sınırlamakta, okuryazarlıgın içinde yer aldıgı sosyo-kültürel baglamı ihmal ederek `yansız bir edim' olarak algılamaktadır. Ayrıca bu yaklasım bireyin yasam deneyimlerini göz ardı ederek toplumsal güçlenme kanallarıyla iliskisini etkili bir biçimde kurmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to show the problem solving capacity of the approach which has been accepted to cope with the chronic literacy problem of Turkey and the applications based on this approach. In other words, in this research, it is aimed to criticize the approach and applications of adult literacy education in Turkey. The research is relied on the educational processes of literacy education (teacher-learner relationship, teaching materials, and methods), to investigate socio-cultural and demographic characteristics which are define the illiterate adults and their participation conditions of literacy courses (the reasons of learning literacy for adults, attendance problems, withdrawal reasons) in the context of an applied adult literacy courses (Nato Yolu Community Center Literacy Program). Qualitative research method is used in this research. The research tries to reach the aims from two different research methods. First, related literature, documents and reports are analyzed (content analysis). The second is based on an adult literacy program which was implemented in a squatter settlement area where illiterates densely populated. In other words, in this research, in one hand ?a macro analysis? that is evaluation of literacy and literacy education in Turkey by using related literature and statistical data; on the other hand ?a micro analysis? that is relied on an application of an adult literacy program is carried out. In brief, result of the study is that traditional literacy approach, limits the literacy as a ?technical skill? and perceives literacy as ?a neutral action? by ignoring the socio-cultural context in which literacy is involved. In addition, this approach is refusing the life experiences of an individual, and it is not effectively connecting those experiences with the empowerment channels.