Okulda bilgi yönetimi model önerisi kapsamında yönetici ve öğretmen görüşlerine göre Ankara ili okullarının değerlendirilmesi
Evaluation of the schools of Ankara province according to the views of manager and teacher in the extent of a model suggestion of knowledge management at school
  1. Tez No: 231713
  2. Yazar: MUSTAFA AYRAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalısma, günümüz örgüt yönetimi alanında egemen olan Bilgi Çagı kavramının, yanlıs oldugu düsünülen teknoloji bagımlı bir algılamayla uygulanmaya çalısılmasına bir karsı görüs sunabilmek amacıyla hazırlanmıstır. Öncelikle, kavramsal tartısma kısmında, egitim örgütlerinin, islerini yaparken teknolojinin canalıcı bir role sahip olmadıgı üzerinde durulmustur. Okullardaki egitim isinin içerigi incelenerek, uygulayıcılara ısık tutabilecegi düsünülen bir Bilgi Yönetimi Modeli sunulmustur. Bu model kapsamında, örneklem seçimine gitmeden, Ankara ili merkez ilçelerindeki tüm okulöncesi, ilkögretim ve ortaögretim kurumlarında nasıl bir tablo oldugu saptanmıstır. Arastırma amacı kapsamında gelistirilen modele uygun olarak, alanyazın taramasından ve ilgili diger arastırmalardan yararlanılarak gelistirilen arastırma anketi, durum saptayıcı tarama modeli kullanılarak uygulanmıstır. Veriler üzerinde, betimsel istatistik testleri ve nedensel karsılastırmaya uygun testler uygulanmıstır. Okulların genelinde, model kapsamındaki uygulamaların agırlıklı olarak ?çok? derecesinde yapıldıgı belirlenmistir. Ayrıca, okulların bazı özelliklerinin ve kosullarının, uygulamaları anlamlı derecede olmak üzere olumlu yönde etkiledigi bulunmustur: Ögrenci mevcudunun ve programın, baskı yaratmadıgı anaokullarında; özel okullarda ve ögrencilerini seçerek alan okullarda bilgiye dayalı uygulamalar, diger okullara göre anlamlı derecede olmak üzere daha çok yapılmaktadır. Okulun ögretim türü uygulamaları etkilemezken, ögrenci sayısının az ve çok oldugu okullarda, orta büyüklükteki okullara göre daha iyi sonuçlar alındıgı saptanmıstır. Konuyla ilgili olarak, okul müdürleri ile ögretmen görüsleri bir birine çok yakın çıkmıstır. Modelin boyutlarının birbirleriyle ve modelin geneliyle olan iliskilerinde ise, bilginin paylasılması ve okulun ortam özellikleri gibi sosyal içerikli boyutlarının; veri kaynakları, enformasyona ve bilgiye geçis gibi teknik boyutlarına göre, modelle olan ilsikilerinin daha yüksek oldugu bulunmustur. Arastırma sonucunda, aranan tümceye ulasılmıstır: Bilgi ve onun yönetimi, insanla ve onun ilskileriyle birinci dereceden ilgilidir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to be able to submit an anti view for the concept of Knowledege Age which is dominant in the field of current organization management is tried to make carry out with a perception which depends on technology is thought to be incorrect. First of all, in the segment of conceptual debate, it is given a lot of attention that as the organizations of education are working, the technology does not have a crucial role on them. It is submitted a Model of Knowledge Management that is thought to be able to illuminate the people who put into practice by investigating the content of education at schools. In the extent of this model, it is determined what kind of a panorama in all preschool, primary and secondary education institutions in the center districts of Ankara province, without applying choice of examples. Being appropriate to the model which is developed in the extent of research purpose, the research questionnaire which is developed utilizing from the field literature scanning and the other relevant researches is put into practice by using condition fixative scanning model. It is put into practice that tests of descriptive statistics and the tests are appropriate for casual comparison on data. It is determined that applications are in the extent of model are done largely about in the grade of ''much'' in general of schools. Furthermore, it is discovered that some characteristics and conditions of schools affect the applications being largely about in the grade of significant in a positive way. Applications depend on knowledge are made being largely about in the grade of significant and much more in the kindergartens which number of students and curriculum do not oppress; in private schools and the schools which accept their students by choosing than the other schools. On one hand the type of tuition of school does not affect the applications on the other hand it is determined that in the schools where the numbers of students are few or many are taken better results than the schools which are medium size in terms of numbers of students. The views of school directors and teachers about the subject are very close to each other. In the relationships between the dimensions of the model and the general of the model, it is discovered that data resources of dimensions that with social content such as sharing data and the environmental features of school are higher than its relationships with model. In the result of research, it is attained to the sentence have been searched: Knowledge and its management is related to individual and his relationships at a close range.