Heykelde tema olarak sirk canbazları
Circus acrobatics as a theme in sculpture
  1. Tez No: 231728
  2. Yazar: SILA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. VEDAT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Canbazlık, yüzyıllar öncesine dayanan bir gösteridir. Sirk ise daha sonradan oluşmuş, zaman içinde kapsamı ve içeriği değişmiş bir gösteriler bütünüdür. Günümüzde sirkin canbazlıktan ayrı düşünülemeyeceği bir gerçektir.Sirk canbazlığı ve sirk, hem biçimsel olarak hem de psikolojik olarak etkileyicidir, bunun nedeni de beden hâkimiyeti ve koreografinin ustalıkla kullanılmasıdır.Plastik bir değer olarak ele alındığında sirk canbazlarının gösterileriyle beraber sirk, canlı ve hareketli bir ortamdır ve çeşitli sanat disiplinlerinde konu olarak sıkça yer almıştır. Ancak, sirk canbazlarının sanatta tema olarak kullanılmaları, modern sirkin oluşumundan çok önceye dayanmaktadır.Beden bükme sanatıyla başlamış olan gösteriler, jonglörlük, kâsebazlık, çeşitli objelerin dengelenmesi ve üzerlerinde denge sağlanması, ip canbazlığı ve trapez gibi tehlikeli yüksekliklerde yapılan uçma gösterileri ve hayvanların da canbazlığını içeren gösterilerle çeşitlilik kazanmıştır.Asırlar boyunca ilgi çekmiş ve bu konuda sayısız yapıt verilmesine yol açmış böyle zorlu akrobatik gösteriler, günümüzde de birçok sanatçıyı etkilemiştir; sirkin değişken ama ölümsüz yapısı içerisinde canbazlar yer aldığı sürece, gelecekte de etkilemeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Acrobatics is a performance which goes back hundreds of years. The circus however, is a formation based on the coming together of performances, and has seen changes to its scope and content over time. Today, it is impossible to consider the circus without acrobatic shows.The circus and its acrobatics are both structurally fascinating and psychologically stimulating; this is caused by the expert use of the choreography and full command of the body.When taken into account its plastic qualities, the circus with its acrobats, is a lively and vibrant environment, and has often been used as a theme in art. But the thematic use of acrobats in art goes back to long before the formation of the modern circus.The performances started with basic body contortionism, and gained diversity by the addition of juggling, plate spinning, balancing and manipulation of different objects, tightrope walking and flying stunts like trapeze and shows with animals performing acrobatic feats.Such difficult acrobatic shows have caught the attention of viewers for centuries and have given way to countless and much valuable works of art over the years, and will continue to inspire artists in the future, so long as the acrobatic shows continue to be a part of the circus, with its constant alterations and imperishable spirit.