1960 sonrası çağdaş Türk resim sanatında konstrüktivist yaklaşımlar
Constructivist approaches in contemporary Turkish painting art after 1960
  1. Tez No: 923689
  2. Yazar: MEHMET BABAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
1960 Sonrası Çağdaş Türk Resim Sanatında Konstrüktivist Yaklaşımlar Resim sanatı ve sanatın diğer disiplinlerine nasıl yansıdığının araştırıldığı bu tezde, kent, sanatta kent teması ve Konstrüktivizm geçmişten günümüze değin araştırılmıştır. Böylelikle Çağdaş Türk resim sanatı sürecinde resim sanatında ele alınan kent teması ve Konstrüktivizm sanatçıların düşsel bakış açıları ile nasıl yorumlandığı ve bu konuda farklı bir bakış açısıyla neler ortaya konulabileceği sorusuna yanıt aranmıştır. Bu kapsamda Çağdaş Türk resim sanatı başta olmak üzere çeşitli sanat dallarında konuyla ilgili çalışmalar üreten yerli ve yabancı sanatçıların eserleri gözden geçirilerek incelenmiştir. Tezin ilk bölümünü oluşturan ''Kent resimlerinin tarihi'' adlı bölümde tarihsel süreçte ilk kentlerin nasıl oluştuğu ele alınmıştır. İlk kent resminin nasıl yapıldığı, sanatçıların tema olarak ele alış biçimi tarihsel gelişim süreci ikonografik verilerinden yararlanılarak incelenmiştir. Türk resim sanatında konstrüktivizmin tarihsel gelişimi bölümünde, resim sanatı başta olmak üzere konstrüktivizmin ortaya çıkışı, etki ettiği alanları, kullanılan malzeme ve yenilikler irdelenmiştir. Türk resim sanatındaki etkilerini erken cumhuriyet dönemi ile birlikte eserlerinde yer veren sanatçıları eserleri ile birlikte kapsamlı bir biçimde sunulmuştur. Böylelikle konstrüktivizmin Çağdaş Türk resim sanata olan etkisi ile diğer sanat dallarındaki yeri ve önemine dair elde edilen bulgular, sanat tarihinden ve diğer sanat dallarından görsel örneklerle desteklenmiştir. 1960 sonrası konstrüktivizm bölümünde konstrüktivizmin öncüsünü, nerde ve hangi ihtiyaçtan ortaya çıktığını, etki ettiği sanat alanlarını, yerli ve yabancı sanatçıları çeşitli eser örnekleri ile verilmiştir. Çağdaş Türk resim sanatı bölümünde konstrüktivizmi tema olarak ele alan yerli sanatçılar eser örnekleri ile incelenmiştir. Disiplinler sanatta konstrüktivizm bölümünde yerli ve yabancı sanatçılar başta resim olmak üzere mimari ve heykelde detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Constructivist Approaches in Contemporary Turkish Painting After 1960 In this thesis, which explores how constructivist approaches in painting and other disciplines of art have been reflected since 1960, the themes of the city, urban representation in art, and constructivism have been examined from past to present. Thus, the study seeks to answer how the urban theme and constructivism are interpreted by artists through their imaginative perspectives in contemporary Turkish painting and what new viewpoints might emerge on this topic. In this context, works of local and foreign artists who produced relevant works in various art branches, especially in contemporary Turkish painting, were analyzed. In the first chapter, titled“The History of Urban Paintings,”the formation of the first cities throughout historical processes was discussed. The examination includes how the first urban paintings were created and how artists approached the theme by utilizing iconographic data from the historical development process. In the section on the historical development of constructivism in Turkish painting, the emergence of constructivism, the areas it influenced, the materials used, and innovations were examined. The impact on Turkish painting from the early Republican period onward, along with the works of the artists who included it in their works, was comprehensively presented. Thus, the findings related to the impact of constructivism on contemporary Turkish painting and its place and importance in other art branches were supported by visual examples from art history and other art fields. In the section on post-1960 constructivism, the pioneers of constructivism, where and why it emerged, the art fields it influenced, and various works by local and foreign artists were included. The section on contemporary Turkish painting examined local artists who addressed constructivism as a theme, supported by examples of their works. In the section on constructivism in interdisciplinary art, local and foreign artists were examined in detail, especially in painting, architecture, and sculpture.