Fraktal heykeller
Fractal sculptures
- Tez No: 231736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILDIZ GÜNER TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Eski Mısır ve Antik Yunan Dönemlerinden itibaren heykelkompozisyonlarında, matematiksel ve geometrik altyapılar insa edilmistir. Odönemin tapınakları, süslemeleri ve heykellerinin oranlarında, kompozisyonlarıdâhilinde, doğanın sahip olduğu altın oran ve çesitli geometrik oranlamavaryasyonları uygulanmıstır.Geçmisten bugüne, heykel sanatçısı için sonsuz bir kaynak olan doğa,1975'te Fraktal Geometri ile uzaydaki dördüncü boyutu tanımlamıstır. Kaos'untemel karakteristikleri olan fraktaller, bize doğanın daha önce tanımlanamayangeometrisini göstermislerdir. Klasik Öklid Geometrisi günümüzün gereksinimlerinikarsılamak konusunda oldukça yetersiz kalmıstır. Öklid Geometrisi, idealize edilmissoyutlamalardan olusurken, doğadaki biçimler çok daha fazla karmasık bir yapıyasahiptirler. Benoit Mandelbrot'un gelistirdiği yeni fraktal geometri, bize, gerçekdünyanın en düzensiz ve kaotik sekillerinin matematiksel bir dille analizedilebileceğini göstermistir.Günümüzün heykel sanatçısı, Fraktal Geometri ile insanın tabiatına enuygun geometrik lisana sahip olmustur. Ayrıca Fraktal Geometri, heykeldekompozisyon kavramına yeni bir bakıs açısı da getirmistir. Heykelin yaratımınınvazgeçilmez unsuru olan kompozisyonda, heykel, izleyici ile bütün görünüsaçılarından etkilesime geçmekle birlikte, aynı zamanda sayısı artırılabilen vebirbirleriyle uyum içerisinde bulunabilen birim elemanlar, heykele kompozisyonolusturmada alternatifler sunabilmistir. Fraktaller, düzensiz ve kaotik biçimlere sahipoldukları için kompozisyon içerisinde çok çesitli varyasyonlarla yer alabilirler.
Özet (Çeviri)
?n sculpture, from the Ancient Egypt and Antique Greece, mathematicaland geometrical substructures were constructed and composed .Included proportionof temples, decorations and compositions in sculptures which belonging to thatperiod , the golden ratio and its various variations were performed .From past to today, the nature which is the endless supply for sculptors,has described with Fractal Geometry about the fourth dimension of the space in1975. Fractals which is the main characteristics of Chaos , has shown us the realgeometry of nature. Classical Euclidian Geometry is not enough to supplyrequirements of today. While Euclidian Geometry becomes which have set theshapes on a pedestal, shapes in nature, have more complex structures. FractalGeometry which has developed by Benoit Mandelbrot, shows us to analyse the mostirregular and chaotic shapes in the real world by mathematical language.Today?s, sculptors have fractal geometry as a language which is the mosteligible geometric language about the human nature. In addition to Fractal Geometryhas added line of vision to composition in sculpture consept. In composition ,whichis very important element about creating sculpture , the sculpture correlates withbetween the viewer and itself from every angle. At the same time, the units whichcan be increased and in accordance each other offer alternatives about sculpturecomposition. Fractals can be placed in sculpture composition in many variationsbecause of they have irregular and khaotic shapes.