Tek tanrılı dinlerin takı sanatına etkisi
The effects of monotheic religions on jewellery
  1. Tez No: 231735
  2. Yazar: EMRE ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Religion, Fine Arts, Folklore, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Mücevher, veya daha genel anlamı ile Takı, tarihin bilinen en eski çağlarından beri etnik, kültürel veya dinsel bir simge olarak kullanılmıştır. İlk yerleşik hayata geçtiği dönemlerde, doğaüstü güçlerden korunma içgüdüsü ile önceleri büyü amaçlı, birer muska, tılsım, uğur objesi olarak ortaya çıkan ilk takılar, zaman içinde gerek kültürel, gerekse dinsel nedenlerden dolayı çeşitli değişikliklere uğrayarak günümüze kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir.Ana Tanrıça inancından, çok tanrılı dini inanç biçimlerine, daha sonraları ise Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık gibi tek tanrılı inanç sistemlerine kadar ,tarihin her döneminde kutsal simgeler, takı ve uğur objeleri aracılığıyla kültürlerarası iletişimde etkili rol oynamışlardır.Bu tez çalışmasında sırası ile ?Sosyal Statü Sembolü Olarak Takının Kullanımı, ?Din ve Takı İlişkisi,? ?Tek Tanrılı Dinlerde Kutsal Takılar?, ?Muska, Tılsım ve Uğur Objeleri?, gibi ana başlıklar altında takının din olgusu ile yakın ilişkisi irdelenmiştir.Uygarlıkların tarihi gelişimlerinde, diğer sanat alanlarına paralel bir çizgisi olan takı sanatı günümüzde ise teknolojinin katkısı ile hem üretim hem de tüketim olanaklarını arttırmıştır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte takının geçmişte ifade ettiği anlam ve değerlerde sorgulanır hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Jewelry, or the broad term Ornament, has been used as an ethnical, cultural or sacred religious symbol for centuries. During the periods when humans first began to settle in permanent communities the first forms of ornamentation emerged. These objects were used as amulets, talismans and charms as it was believed that they protected the wearer from supernatural powers. These objects are still in existence today due to the necessary changes they have undergone to keep up with the cultural and religious changes of the day.Through all historical periods, dating from the Mother Goddess deity and polytheistic religions through to monotheistic religions such as Judaism, Christianity and Islam, sacred symbols incorporated into jewelry and charms have played a major role in culture and society.In this thesis I will examine, under such headings as ?The Use of Jewelry as Social Status Symbols?, ?The Relationship Between Religion and Jewelry?, ?Sacred Jewelry in Monotheistic Religions? and ?Amulets, Talismans and Charms?, the relationships between jewelry and religious facts.During the evolution of civilizations the art of jewelry has also been reflected in other art forms. Nowadays, due to the improvements in technology the scope and capacity for both production and consumption have greatly increased. With the improvements in technology the past meanings and the value of jewelry have also been thrown into question.