İsmet İnönü'nin 1935 yılı Trabzon ve Erzurum gezisi ve III. Umumi Müfettişlik'in kurulması
The journey which is about İsmet İnönü's Trabzon and Erzurum in 1935, and the establish of The III. General İnspertorship
- Tez No: 231759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Cumhuriyet'in ilk yıllarında Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi bir çok ekonomik ve sosyal problemler ile karşı karşıya bulunmaktaydı. İsmet İnönü de 1935 yılında Atatürk'ün emri ile bölgenin sorunlarını yerinde tespit edebilmek amacı ile bu bölgelere bir gezi düzenlemiştir. Bu gezinin en önemli durakları Trabzon ve Erzurum'dur. Bu gezi ile birlikte, bu iki şehrin sorunları bizzat Başvekil tarafından tespit edilmiş ve raporlaştırılarak, çözüm önerileri ile birlikte Atatürk'e sunulmuştur. Bu gezi sonrasında bölgenin sorunlarının Ankara'dan halledilemeyeceği anlaşılmış ve sorunların yerinde takip edilebilmesi amacıyla I. Ve II. Umumi Müfettişlik bölgesi dışında kalan yerlerde III. Umumi Müfettişliğin kurulmasına karar verilmiştir. Erzurum merkez olmak üzere, Ağrı, Kars, Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane ve Erzincan'ı kapsayan bu umumi müfettişlik bir nevi bugünkü olağanüstü hal valiliği konumundadır. Bu müfettişlik 1948 yılına kadar fiilen görevini devam ettirmiş1952 yılında da tamamen ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
First years of the Republic, East Anatolia and Black Sea Regions were found face to face a lot of economic and social problems. İn the nineteen thirty five, İsmet İnönü arranged a excursion these regions for determining regions? problems with Atatürk?s command. Trabzon and Erzurum were the most important stands of this excursion. This two cities? problems were determining by Prime Minister and were presented resolutionadvisory to Atatürk to be drawing a report. After this excursionit was understood not to get out from Ankara and was decided to be established III. General İnspectorship, were falling outside I, and II. General İnspectorship. This public inspectorship which includes Erzurum as a central of this, Ağrı, Kars, Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane and Erzuncan is like a extraordinary governonship which exists today