V.Dönem TBMM'nin yapısı ve faaliyetleri
  1. Tez No: 144770
  2. Yazar: ÜLKÜ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmamın konusu olan V. Dönem TBMM, 1 Mart 1935 -27 Ocak1939 yılları arasında görev yapmıştır. Bu çalışma beş bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde meclisin toplanması ve genel yapısı ele alınırken, diğer bölümlerde eğitim, ekonomi.dış politika, hukuk ve sosyal alanda çıkarılan kanunlar,TBMM'nin mesaisi ve yasama çalışmaları çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır. Meclisin toplanması ve genel yapısıyla ilgili bilgiler Meclis Yıllıklarından, Zabıt Ceridelerinden ve gazetelerden edinilmiştir. Meclisi oluşturan milletvekillerinin büyük çoğunluğu orta yaşlı, deneyimli ve iyi eğitim görmüş vekillerden oluşmaktadır.Bu dönemde, ilk defa kadınlar da milletvekili olarak mecliste yer almışlardır. Dört tane hükümetin görev aldığı bu mecliste, Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümüyle ilk defa Cumhurbaşkanlığı değişikliği yapılmıştır.İsmet İnönü Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Cumhurbaşkanı olmuştur. TBMM'nin beşinci döneminde, eğitim, ekonomi, dış politika, hukuk ve sosyal alanda önemli adımlar atılmıştır. Ancak dikkati özellikle ekonomi ve dış politika alanları çekmektedir. Eğitim alanında, ilkokuldan yüksek tahsile kadar her basamak üzerinde özenle durulurken, Türkiye'nin sosyal bir hukuk devleti olması yolunda da adımlar atılmıştır. Devletçiliğin hakim olduğu ekonomi alanında ise, kuvvetli ülke olma yolunun bağımsız ve güçlü ekonomiye sahip olmadan geçtiği düşünülerek çalışmalar yapılmıştır. Dış politikada da, dünyada savaş rüzgarlarının yeniden esmeye başladığı bir dönemde barışçı, güvenilir ve kendi menfaatlerini göz ardı etmeyen bir denge politikası izlenmiştir. V. Dönem TBMM de, daha önceki dönemlerde olduğu gibi, çağdaş gelişmiş, bağımsız ve güçlü bir Türkiye için çalışmıştır. 144
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fifth period of the Turkish Grand National Assembly, between 1st March 1935 and 27th January 1939 was studied. This consists of five parts.While the first chapter deals with the gathering and general structure of the parliment, education, economy, foriegn policy and law that were passed concerning the social field, the working hours of the members of the parliment and legislation of the Turkish Grand National Assembly. Most of the Members of the Parliment were middle aged, experienced and well educated. Women took part in the assembly for the first time during this period. Mustafa Kemal Atatürk was the president of the assembly four times until he died. İsmet İnönü was the second president of the Turkish Republic. During the 5th period of the Turkish Grand National Assembly (TNGA) education, economy, foriegn policy, law and social reforms were established. Importance was given especially to economy and foriegn policies. Every degree from primary school to universities were given a close intention. Turkey's step toward a social state law were took. Statism dominated the economy.An independent and strong economy was worked on, in order to be a powerful country. As the winds of wars blew through out the world once again our peaceful and safe foriegn policy was based on seeking our own interests. The 5th period, as the previous periods, was a period worked for a modern, developed, independent and peaceful Turkey. 145