Çok ölçütlü karar verme teknikleri kullanarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı personel seçim sisteminin en iyilenmesi
Personnel selectin for air force command with using the multiple attribute decision making methods
  1. Tez No: 231760
  2. Yazar: MUSTAFA ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çok Ölçütlü Karar Verme Yöntemleri'ni kullanarak en iyi personel seçimini yapmaktır.Bu tezde, İnsan Kaynakları ve Personel Temininin Önemi, Çok Ölçütlü Karar Verme Yöntemleri anlatılmış, AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi), PROMETHEE (Preference Ranking Organization Method for Encrichment Evaluations) ve Doğrusal Programlama yöntemleri kullanılarak yeni bir personel seçim sistemi oluşturulmuştur. Analitik Hiyerarşi Prosesi, problemi alt problemlerine ayırarak her bir kriterin ağırlıklarının belirlenmesinde kullanılmıştır. Bu yöntem, kriter ağırlıklarının belirlenmesinde etken olan duygu, algılama, yargı ve tecrübeyi birleştirerek karar vermeyi kolaylaştırmaktadır. PROMETHEE yöntemi ile adayların kendi aralarında kısmi ve genel öncelikleri belirlenmiştir. Kısmi öncelikler alternatiflerin birbirlerine göre tercih edilme durumlarının, birbirinden farksız olan alternatiflerin ve birbirleriyle karşılaştırılamayacak olan alternatiflerin belirlenmesine imkan sağlamıştır. PROMETHEE yönteminde, AHP ile ağırlıkları belirlenen kriterlere göre adaylar sıralanmış, adayların ilgili bölümlere/birimlere atamaları mevcut kısıtları dikkate alarak Doğrusal Programlama ile yapılmıştır.Personel seçimi, objektif ve sübjektif tüm ölçütler kullanılarak yapılmıştır. Bu nedenle geniş kapsamlı bir seçim sistemi oluşturulmuş ve her aşamada yapılan değerlendirmeler Çok Ölçütlü Karar Verme Yöntemleri kullanılarak sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make the selection of the best personnel by using Multiple Attribute Decision-Making Methods.In this study, the importance of Human Resources, Personel Recruitment, and Multiple Attribute Decision Making have been given told. The evaluations have been made by using AHP (Analytic Hierarchy Process), PROMETHEE and Linear Programming methods. Analytic Hierarchy Process separates the problem to sub-problems and collects each sub-problem?s solution in a single conclusion. This method makes decision-making easy by connecting feeling, perceiving, judgment and experience that are factors in forming the decision.Partial and general priorities among the candidates, themselves, have been determined by means of PROMETHEE. Partial priorities have made possible the determination of the states of preferences of alternatives, the determination of alternatives that are not different from one another and the determination of alternatives that can not be compared to each other. PROMETHEE has enabled the classification of the candidates according to the criteria weights already specified by AHP and the assignment of the candidates to the related sections/units has been carried out by Linear Programming, with the confinements taken into consideration.Personnel selection has been made with all the objective and subjective attributes used. In this respect, a broad range selection system has been set up and with all the steps carefully examined, a conclusion has been reached by using Multiple Attribute Decision Making methods.