İlköğretim birinci sınıf öğrencilerinin ilk okuma yazma becerileri ile sosyal duygusal uyum ve zekâ düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationships between the initial literacy skills and social emotional adaptation, and IQ levels of first grade students
  1. Tez No: 231805
  2. Yazar: SELDA OBALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇELENK, PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim birinci sınıf öğrencilerinin ilk okuma yazma becerileri ile sosyal duygusal uyum ve zekâ düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın kuramsal ve kavramsal çerçeveleri, sosyal kapital kuramı ve ekolojik bakış açılarından alınmıştır.Araştırma, tarama modelinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında, öğrencilerin okuma yazma becerilerini ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen; Dinleme Becerisi, Konuşma Becerisi, Okuma Becerisi, Dikte ve Yazma Becerisi, Okuduğunu Anlama (Ses), Okuduğunu Anlama (Hece), Okuduğunu Anlama (Kelime), Okuduğunu Anlama (Cümle), Okuduğunu Anlama (Metin-Paragraf), Yazım Kuralları ve Görsel Okuma ölçekleri kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyal duygusal uyum düzeylerini ölçmek amacıyla Marmara Sosyal Duygusal Uyum Ölçeği (MASDU), öğrencilerin zekâlarını ölçmek amacıyla Raven Standart Progressive Matris (RSPM) Testi, öğrencilerin kendileri ve aileleri ile ilgili bilgileri öğrenmek amacıyla Öğrenci-Aile Anketi kullanılmıştır.Araştırmada veriler, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde Kadıköy'de 1, Ümraniye'de 2 olmak üzere toplam 3 resmî ilköğretim okulunda öğrenim gören 304 birinci sınıf öğrencisinden toplanmıştır.Verilerin çözümlenmesinde; frekans ve yüzde hesaplamaları, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplamaları, Kruskal Wallis H testi, bağımsız gruplar t testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Katsayısı istatistiksel teknikleri kullanılmış ve bu analizlerde en az .05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır.Araştırmanın belli başlı sonuçları aşağıda verilmiştir:1)Öğrencilerin, okuma yazma becerisi ölçeklerinden aldıkları puanlar, cinsiyete göre kız öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık göstermektedir.2)Öğrencilerin, okuma yazma becerisi ölçeklerinden aldıkları puanlar, okul öncesi eğitim alan öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık göstermektedir.3)Öğrencilerin, anne eğitim düzeyi yükseldikçe okuma yazma becerisi ölçeklerinden aldıkları puanlar da yükselmektedir.4)Öğrencilerin, baba eğitim düzeyi yükseldikçe okuma yazma becerisi ölçeklerinden aldıkları puanlar da yükselmektedir.5)Öğrencilerin, okuma yazma becerisi ölçeklerinden aldıkları puanlar, evlerinde Türkçe konuşulan öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık göstermektedir.6)Öğrencilerin, ailelerinin ekonomik durumu yükseldikçe, okuma yazma becerisi ölçeklerinden aldıkları puanlar da yükselmektedir.7)Öğrencilerin, okullarının bulunduğu sosyo- kültürel çevre iyileştikçe okuma yazma becerisi ölçeklerinden aldıkları puanlar da yükselmektedir.8)Öğrencilerin, sosyal duygusal uyum düzeyleri yükseldikçe okuma yazma becerisi ölçeklerinden aldıkları puanlar da yükselmektedir.9)Öğrencilerin, zekâ düzeyleri yükseldikçe okuma yazma becerisi ölçeklerinden aldıkları puanlar da yükselmektedir.10)Öğrencilerin okuma yazma becerileri ile sosyal duygusal uyum ve zekâ düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Araştırmadan elde edilen sonuçlar, kuramsal yapı ve yapılan araştırmalar çerçevesinde tartışılarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Bu önerilerden bazıları şunlardır: Okula uyum zorluğu yaşayan öğrencilerin erken tespit edilmesi ve bu öğrencilerin okula uyumunu kolaylaştırıcı etkinliklerin planlanması; ilk okuma yazma eğitiminin amacına sağlıklı bir şekilde ulaşabilmesi için okul öncesi eğitimin ülkemiz genelinde yaygınlaştırılması; ailenin ilk okuma yazma sürecine dâhil edilmesi, özellikle annelerin bu süreçte çocuklarına nasıl destek olmaları gerektiği konusunda eğitilmesi; ev, okul ve çevrenin çocuğun ilk okuma yazma sürecini destekleyici şekilde iş birliği içinde olması.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to investigate the relationships between the initial literacy skills and social emotional adaptation, and IQ levels of first grade students. Theoretical and conceptual frameworks of the study have been adopted from social capital theory and ecological perspectives.The study was conducted with a survey design. For data collection, following literacy skill scales which were developed by the researcher were used, namely, listening skill, reading skill, dictation and writing skills, comprehension (vocal), comprehension (syllable), comprehension (word), comprehension (sentence), comprehension (text-paragraph), punctuation and spelling and visual reading. To measure the social emotional adaptation levels of students Marmara Social Emotional Adaptation Scale (MASDU) and to measure the intelligence quotients of students Raven Standard Progressive Matrices (RSPM) were used.