Endüstri meslek liselerinde onuncu sınıf öğrencilerinin coğrafya öğrenme beceri düzeyleri ve etkili olan faktörler (Bağcılar örneği)
Research the level of learning abilities of 10th class students in industrial vocational high schools in Bağcılar district is questioned
- Tez No: 231862
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE GARİPAĞAOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada Bağcılar ilçesindeki Endüstri Meslek Liselerinde 10. sınıf öğrencilerinin coğrafya öğrenme beceri düzeyleri ve etkili olan faktörler araştırılmıştır. Bununla ilgili öğrencilere yönelik hazırlanmış anketler uygulanmıştır. Elde edilen bilgiler öğrencilerin coğrafyayı ne kadar öğrendikleri ve etkili olan faktörleri ortaya koymaktır.Bu araştırma 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul'un Bağcılar ilçesindeki Bağcılar Endüstri Meslek Lisesi ve Abdurrahman Nermin bilimli Endüstri Meslek Lisesi olarak seçilmiştir. Örneklem 10. sınıflardan 165 öğrenciden oluşturulmuştur.Öğrencilerin demografik özelliklerini ve coğrafyaya karşı ilgi ve tutumlarını belirlemek için onbeş soruluk olan anketin birinci kısmı uygulanmıştır. Anketin ikinci bölümünde ise araştırmanın asıl konusunu oluşturan öğrencilerin coğrafya öğrenme düzeylerini belirlemek için 10. sınıf coğrafya konularını kapsayan 50 tane çoktan seçmeli soru sorulmuştur. Bu anket çalışması yukarıda adı geçen okullarda uygulanmıştır.Araştırma sonucunda öğrencilerin başarı düzeylerine dağılımında farklılıklar bulunmaktadır. 44 ve altı alanların oranı %27.9, 45-54 arası alanların oranı %29.7 55-69 arası alanların oranı %20.6, 70-84 arası alanların oranı %16.4, 85-100 arası alanların oranı %5.5'tir. Genel bir değerlendirme yapıldığında öğrencilerin başarı düzeyinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunda etkili olan faktörlere bakıldığında öğrencilerin coğrafyaya karşı ilgi ve tutumlarını ölçen anket sorularına verdikleri cevap ile başarı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Coğrafyaya karşı ilgi ve tutumla ilgili kısımdaki sorulara verilen cevaplara bakıldığında en olumlu cevap 1.50 ortalama değeri ile“Meslek liselerinde coğrafya dersi yeterlidir”ifadesi için verilmiştir. En olumsuz cevap ise 2.38 ortalama değeri ile“Coğrafya dersinde çok sıkılırım”ifadesi için verilmiştir.Gerçekleştirilen analiz sonucunda anketlerin yapıldığı okullar ile başarı düzeyi arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Yine“Dersler arasında en çok coğrafyadan hoşlanırım”ifadesi ile başarı düzeyi arasında anlamlı bir ilişki vardır. Başarı düzeyi arttıkça bu ifade için daha çok uygundur cevabı gelmiştir.Sonuç olarak coğrafyaya karşı ilgi ve tutumları olumlu olanların başarı düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Coğrafya karşı ilgi ve tutumları olumsuz olanların başarı düzeylerinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research the level of learning abilities of 10th class students in Industrial Vocational High schools in Bağcılar District is questioned. Questionnaires were prepared and applied to the students. The data of these questionnaires show the learning level of students and effective factors.This research was carried out in 2007-2008 Education Year. Bağcılar Industrial Vocational High School and Abdurrahman Nermin Bilimli Vocational high school are the sampling of the research. The sampling is composed of 165 students from 10th classes.The first part of the questionnaire is composed of 15 questions and asks questions to learn their demographical characteristics and their interest and attitude towards geography. In the second part of the questionnaire, which is the main subject of the research, 50 multiple choice questions covering geography subjects were asked. This questionnaire was given to the schools above.There are differences in distribution of student according to their success levels. The rate of those who took 44 and below is 27.9%, between 45-54 is 29.7, between 55-69 is 20.6%, between 70-84 is 16.4% and between 85-100 is 5.5. As a general evaluation the success level of students is low. When factors effective on this are evaluated it is seen that there is a meaningful relationship between the answers they gave to the questionnaire and their successes level.In the section about interest and attribution towards geography the most positive answer is given to the statement“Geography lesson is enough in Vocational High schools”with the average value 1.50. The most negative answer is given to the statement“I am too bored in geography lesson”with thee average value 2.38.As a result of analysis there is no meaningful relationship between the schools where the questionnaire is applied and the success levels. There is a meaningful relationship between the statement“I like Geography most among the lessons”and the success level. As the success level increases, the rate of this statement increases too.As a result, it is determined that those whose interest and attitudes towards geography is high have high success levels, and those whose interest and attitude towards geography is negative has low success levels.