Governing through uncertainty: 'Refugeeness' in Turkey
Belirsizlik halleri: Türkiye'de 'mültecilik'
  1. Tez No: 231869
  2. Yazar: KRİSTEN SARAH BİEHL ÖZTUZCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NAZAN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin temel amacı Türkiye'de `mültecilik' kavramını irdelemektir. Bunun için ilk olarak evsizlik, vatansızlık ve aidiyetsizlik gibi anlamlar taşıyan, evrenselleştirilmiş ve standartlaştırılmış bir `mülteci' kimliğinin oluşumuna yol açan söylemsel ve kurumsal mekanizmalar incelenmektedir. Bu gibi söylemler, hem ulus-devlet aidiyetinin normalleştirilmesinde bir esas oluşturmakta, hem de yerinden edilme tecrübelerinin siyasal bağlamını ve özgünlüğünü yok etmektedir. Türkiye'de yapmış olduğum alan araştırmaları, belirsizlik tecrübesinin de `mültecilik' kavramının belirleyici unsurlarından biri olduğunu göstermektedir. Mültecilik statüsünü belirlemek için kurulu detaylı mekanizmalar ve Türkiye'de `güvenlik' endişeleri dolayısıyla varola gelen aşırı kısıtlayıcı politikalar, mültecileri son derece belirsiz ve tutarsız bir durum içinde bırakmaktadır. Mültecileri gündelik hayatlarında hapseden bu `belirsizlik hali,' hem Türkiye'ye gelen mültecilerin yönetişimini mümkün kılmakta, hem de `yasal' yollardan sığınma talebinde bulunmaya karşı bir psikolojik caydırma mekanizması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The basic objective of this thesis is to explore the meaning of `refugeeness? in Turkey. First I examine the globalized discursive and institutional mechanisms, which have led to the production of a universalized and standardized `refugee? identity that has come to be characterized as a condition of homelessness, statelessness and loss of identity. Such discursive constructions, it is argued, have a powerful effect, serving both as an essential tool for the normalization of territorialized nation-state belonging and depoliticizing and de-contextualizing the causes and experiences of human displacement. However, based on my field research in Turkey, I argue that uncertainty is also a constitutive element of `refugeeness.? The detailed mechanisms set in place to determine refugee status, and the highly restrictive asylum policies of the Turkish state justified by `security? concerns, situates refugees in an extremely unstable and uncertain predicament. This `mood of precariousness? invading the everyday lives of refugees in Turkey, also has a powerful governing effect. Refugees arriving in Turkey are contained and de-mobilized through uncertainty and indefinite waiting, which in turn, can serve as a psychological deterrence mechanism against seeking `legal? asylum.