Ottoman emigration to Argentina, 1870-1914
Osmanlı'dan Arjantin'e göçler, 1870-1914
- Tez No: 231868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tez 1870-1914 tarihleri arasında Osmanlı'dan Arjantin'e yapılan göçleri, Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinden edinilen belgeler ve Arjantin hükümetince tutulan bir kısım istatistiksel veriler ile ikincil kaynaklardan faydalanarak incelemektedir. Tezde, göçlerle ilgili olarak Arjantin'e göçlerin nedenleri, kaç kişinin göç ettiği, kimlerin göç ettiği, Osmanlı Devleti'nin göçlere yönelik uyguladığı politikalar neler olduğu ve göç eden Osmanlıların Arjantin'de neler yaptıkları gibi temel sorulara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Tez göç olgunun sosyal ve ekonomik yönlerine vurgu yapmaktadır. Ayrıca bu tez meseleyi on dokuzuncu yüzyıl sonu, yirminci yüzyıl başında meydana gelen küresel göçlerin bağlamı içinde ele almaya çalışmaktadır. Bu nedenle her bir soru, Arjantin'e diğer ülkelerden yapılan göçlerle karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes the history of emigration from the Ottoman Empire to Argentina between 1870-1914, based on primary sources obtained from the Prime ministry Ottoman State archives and some statistics held by Argentine governments as well as some secondary literature. It aims to shed light into some main questions related to the emigration issue such as; what were the causes of emigration to Argentina, how many people did emigrate, who did emigrate, what was the policy of the Empire towards emigrations, what did the Ottoman immigrations do in the destination country etc. The thesis mainly focuses on social and economic perspectives of the emigration phenomenon. Also it tries to handle the issue within the frame of global population movement which took place in the late nineteenth and the early twentieth century. Thus each question is analyzed in comparison emigrations from other countries to Argentina in this period.