Optimal amount of resource extraction under duopoly
Düopol durumunda optimum doğal kaynak çıkarma miktarı
  1. Tez No: 231890
  2. Yazar: ESRA DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ZENGİNOBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezin amacı, tükenebilen doğal kaynakların optimum çıkarılma miktarının düopol durumunda dinamik bir model yolu ile analiz edilmesidir. Tezin başlangıç noktası dünya bor pazarında iki büyük oyuncu (Türkiye ve A.B.D) olmasından gelmektedir. Bu iki ülkenin kendi stoklarını çıkarttıkları ve aynı pazarda sattıkları varsayılmaktadır. Model iki period için çözülmüştür. Özellikle, ülkelerde birinin veya her ikisinin ilk period üretmediği ikinci periyod ürettiği dengelerin bulunması amaçlanmıştır. Bu dengelerin varlığı analiz edilmiştir ve ikinci periyodda talebin artmasının beklentisinin etkisi araştırılmıştır. Farklı durumlardaki kaynak çıkarma miktarlarını grafiksel olarak görmek için Excel-Solver'ı kullanarak simulasyon analizleri yapıldı. Simulasyon analizleri stokların, iskonto faktörlerinin, marjinal maliyetlerin, ileriki periyodlarda talep artışı beklentisinin ve tüketici rantının etkisinin analiz edilmesine olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the optimal amount of depletable natural resource extraction under duopoly through a dynamic model. The starting point comes from the world boron market in which there are two big players (U.S.A. and Turkey). It is assumed that both of these countries extract resources from their own stocks and sell in the same market. The model is solved in two periods. Specifically, it aims to find equilibrium that at least one country does not extract in the first period, but in the second. The conditions for the existence of such an equilibrium are analyzed. Furthermore, the effect of expected increase in demand in the second period is examined. Excel - Solver is used for simulation analysis to see the resource extraction amounts graphically under different conditions. Simulation analysis allows analyzing the effect of stocks, discount factors, marginal costs and expected increasing demand in the next periods and consumer surplus.