Explorations on the accountability of independent regulatory agencies
Bağımsız düzenleyici kurumların denetimi üzerine
  1. Tez No: 231889
  2. Yazar: GİZEM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ZENGİNOBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, politik kaygıları olan bir hükümetin denetimi altında çalışmakta olan bağımsız düzenleyici kurumun insiyatiflerini, oyun teorisi çerçevesinde incelemektedir. Kuruma verilen bağımsızlik ile sonrasında yapılacak denetim arasındaki ilişki sosyal refah göz önüne alınarak incelenmektedir. Tezin asıl amacı değişen denetim seviyeleri ve farklı politik eğilimleri olan hükümetler altındaki düzenleyici kurumun performansı incelenerek tasarım literatürüne katkıda bulunmaktır. Bu araştırmayla, çeşitli oyunlarla yapılan analizler ve optimal kontrat uygulamasıyla elde edilen dengeler sonucunda, düzenleyici kurumun rüşvet alabilirliği ile açılması muhtemel soruşturma arasındaki ilişkiyi gösteriyoruz. Tezin sonucunda, rüşvet alması olası bir regülatöre belli miktarda denetim yapıp hesap sormak optimuma ulaşmak için gerekli bir koşul olarak çıkmaktadır. Ancak, politik kaygıları olan bir hükümetin, belli bir grubu kollamak adına hesap sorabilmeyi bir araç olarak kullanarak üretim seviyesini ve sosyal refahı etkilemesinin de mümkün olduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analyzing in a game theoretical framework the behavior of a regulator to be appointed by a government that may follow an objective different than the (social) objective that was used at the initial regulatory design stage. More specifically, my research is centered around analyzing the trade-off between independence and accountability of a regulatory authority to be appointed by politically-biased governments subject to reelection, and it aims to contribute to the regulatory design literature by analyzing the performance of an independent regulatory authority subject to differing degrees of accountability under these circumstances. Analyzing the games and implementing the optimal contracts, we show the trade off between the corruptibility of the agency and the level of investigation to be taken. Certain amount of accountability is necessary to reach the optimum as long as the regulator is not benevolent. However, we find that the politically polarized government can use the accountability as a tool to benefit a certain group in the economy by distorting the output level and hence the social welfare.