Against causal efficacy of dispositions
Eğilimsel niteliklerin nedensel tezahürlerine karşı
  1. Tez No: 231893
  2. Yazar: İLKSEN NECATİ İÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez, eğilimsel nitelikler ve onların tezahürlerinin bilimlerde nedensel açıklamalar vermede fonksiyonları olup olmadığını araştıran bir çalışmadır. Stephen Mumford'a göre, her ne kadar eğilimsel açıklamalara başvurarak halihazırda bilinen bir bilgiyi sağlasak da, bu durum bu niteliklerin tezahürlerinin nedeni olmasını engellemez. Bu çalışma, eğilimsel niteliklerin nedensel olarak işlevsiz olan ikinci derecede nitelikler olduğunu gösterme amacındadır. Buna kıyasla, yapısal maddi özellikler doğal işleyişler bağlamında birinci derecede ve nedendirler. Çeşitli fizikçilerin ve felsefecilerin görüşleri de bu görüşümü sağlamlaştırmaktadır. Benim amacım, bu doğrultuda, Mumford'ınkiler gibi erekbilimsel yaklaşımların doğal fenomenleri ve işleyişleri açıklamada yetersiz olduğunu göstermektir. Bu nedenle, eğilimsel ve yapısal açıklamaları karşılaştırıp irdeledim.
Özet (Çeviri)
The present thesis is an investigation of dispositional properties and their manifestations as a way to give causal explanations in sciences. According to Stephen Mumford, even though by appealing to dispositional explanations we can give information already possessed, this fact doesn?t preclude dispositional properties? being causes of their manifestations. This study is an endeavour to show that dispositional properties are epiphenomenal second order properties compared to the first order structural properties. The views of various physicists and philosphers sustain this view of mine. My main goal has been to show that such teleological approaches (like Mumford?s) are insufficient in accounting for natural phenomena and their relations. Thus I tried to compare and contrast dispositional explanations with structural explanations.