Bazı fungisitlerin cryphonectria parasitica (murrill) barr. (kestane kanseri) üzerine etkinliğinin belirlenmesi
Determination of efficacy of certain fungicides against cryphonectria parasitica (murrill) barr (chestnut blight)
- Tez No: 969518
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERİNCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Cryphonectria parasitica'nın neden olduğu Kestane Kanseri, dünya çapında kestane alanlarında çok sayıda ağacın ölümüne yol açan önemli bir hastalıktır. Hastalık, ağaçların gövde, dal ve sürgünlerde kabuk dokusuna zarar vererek su ve besin alınımını engeller ve bu da ağaçların kısmi olarak ya da tamamının kurumasına neden olur. Günümüzde kestane kanseri ile mücadele yöntemlerinin sınırlı olması nedeniyle hastalık istenilen seviyede kontrol edilememektedir. Geçmişte kestane kanserine karşı fungisitlerin etkileri araştırılmış ve bazı fungisitlerin in vitro'da etkili olduğu bulunmuştur. Ancak fungisitlerin sistemik olsalar bile kabuk dokusunda taşınma güçlükleri sebebiyle ağaç üzerindeki etkisinin düşük kalması kimyasal mücadelenin pratiğe aktarılamamasına neden olmuştur. Bu sebeple üreticiler için çok daha ulaşılabilir ve uygulanabilir bir seçenek olan kimyasal mücadele hastalığın mücadelesine yönelik teknik talimatlarda yer almamaktadır. Bu çalışma, bazı yeni nesil sistemik fungisitlerin kestane kanseri etmenine karşı etkinliğini test ederek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışmada bazı yeni nesil sistemik fungisitlerin Cryphonectria parasitica'nın miselyal gelişimi üzerine etkileri in vitro, elma ve kestane dalı denemeleri olmak üzere üç farklı şekilde test edilmiştir. Çalışmada, flutriafol, myclobutanil, cyprodinil, prochloraz ve tebuconazole aktif maddeli fungisitlerin Cryphonectria parasitica'nın miselyal gelişimi üzerindeki etkinliği incelenmiştir. Patates Dekstroz Agar (PDA) besi ortamında yürütülen in vitro denemelerde, fungisitlerin 0,1 ile 300 ppm arasındaki sekiz farklı dozu test edilmiştir. Yedi günlük inkübasyon sonunda, tüm fungisitlerin miselyal gelişimi önemli ölçüde engellediği, ancak etkinlik sıralamasının farklı olduğu saptanmıştır. En yüksek etkiyi gösteren tebuconazole, 0,1 ppm'in üzerindeki dozlarda gelişimi %100 oranında durdururken; aynı etki için prochloraz'da 0,3 ppm, myclobutanil'de 1 ppm, flutriafol'de 10 ppm ve cyprodinil'de ise 30 ppm'in üzeri dozlar gerekmiştir. Laboratuvarda gözlemlenen bu yüksek potansiyelin bitki dokusundaki karşılığını test etmek amacıyla, C. parasitica izolatı ile inoküle edilmiş 'Golden Delicious' elma meyveleri ve sağlıklı kestane dallarında etkinlik denemeleri yapılmıştır. Fungisitler, dokularda açılan oyuklara uygulandıktan sonra fungus ile enfekte edilmiştir. Elma testlerinde yalnızca flutriafol uygulaması istatistiksel olarak anlamlı bir lezyon küçülmesi sağlarken, daha kritik olan kestane dalı denemelerinde hiçbir fungisit kanser lezyonlarının gelişimini anlamlı düzeyde azaltmamıştır. Bu durum, laboratuvarda oldukça etkili olan bu kimyasalların, bitki dokusuna uygulandığında aynı başarıyı gösteremediğini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, kimyasal mücadelenin önündeki temel engelin, aktif maddelerin bitki içinde hedeflenen dokulara etkin bir şekilde taşınamaması olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle; gelecekteki çalışmalarda, etkili bulunan fungisitlerin pratikte kullanımına olanak sağlayacak enjeksiyon gibi bitki dokularına fungisit taşınımını uygulama yöntemlerinin geliştirilmesine odaklanılması kritik önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Chestnut blight, caused by Cryphonectria parasitica, is a significant disease that leads to the death of numerous trees in chestnut-growing areas worldwide. The disease damages the bark tissue on the trunk, branches, and shoots of the trees, preventing water and nutrient uptake, which causes the trees to partially or completely die back. Due to the limited control methods available today, the disease cannot be managed to the desired level. In the past, the effects of fungicides against chestnut blight were investigated, and some were found to be effective in vitro. However, the low efficacy of fungicides on trees, even systemic ones, due to difficulties in translocation within the bark tissue has prevented the practical application of chemical control. For this reason, chemical control, a much more accessible and applicable option for growers, is not included in the technical instructions for managing the disease. This study aims to fill this gap by testing the efficacy of some new-generation systemic fungicides against the causal agent of chestnut blight. In the study, the efficacy of fungicides with the active ingredients flutriafol, myclobutanil, cyprodinil, prochloraz, and tebuconazole on the mycelial growth of Cryphonectria parasitica was investigated. In the in vitro trials conducted on potato dextrose agar (PDA) medium, eight different rates of the fungicides, ranging from 0,1 to 300 ppm, were tested. At the end of the seventh day of incubation period, all fungicides significantly inhibited mycelial growth, although their ranks of effectiveness varied. Tebuconazole, which showed the highest efficacy, inhibited growth by 100% at the rates above 0,1 ppm, while the same effect obtained from the rates above 0,3 ppm for prochloraz, 1 ppm for myclobutanil, 10 ppm for flutriafol, and 30 ppm for cyprodinil. To test the in vivo equivalent of this high potential observed in the laboratory, efficacy trials were conducted on 'Golden Delicious' apple fruits and healthy chestnut cut twigs. The fungicides were applied into wells made in the tissues, which were then infected with the fungus. While only the flutriafol application resulted in a statistically significant reduction in lesion size in the apple fruit tests, none of the fungicides were able to significantly reduced the development of canker lesions in the more critical chestnut cut twigs trials. This situation reveals that these chemicals, which are highly effective in the laboratory, do not demonstrate the same success when applied to plant tissue. Therefore, it is understood that the primary obstacle to chemical control is the inability to effectively deliver the active ingredients to the target tissues within the plant. For this reason, it is of critical importance that future studies focus on developing new application and injection methods to transfer these fungicides into plant tissues, in order to translate their efficacy into practice.