Bağ'da kurşuni küf hastalığı etmeni Botrytis cinerea'ya karşı bazı fungisitlerin İn Vıtro koşullarda etkililikleri
The efficacy of some fungicides against Botrytis cinerea, the causal agent of the fungal disease botrytis cinerea in vineyard In Vitro conditions
  1. Tez No: 876865
  2. Yazar: MOHAMED OSMAN MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Botrytis cinerea, yaygın olarak gri küf olarak bilinen bir fungal patojendir. Bu patojen genellikle birçok bitki türünde hastalığa neden olur ve meyve, sebze, çiçek ve yapraklarda zararlı etkilere yol açabilir. Bu çalışmada, sebze-meyve yetiştiriciliğinde ve muhafazasında önemli sorunlara neden olan bitki patojeni Botrytis cinerea'ya karşı çeşitli formülasyonlarda Fenhexamid, Cyprodinil ve Pyrimethanil aktif maddelerini içeren ticari bitki koruma ürünlerinin etkililikleri in vitro koşullarda araştırılmıştır. Bu çalışmada, üzüm danelerinden izole edilen bir Botrytis cinerea izolatına karşı üç farklı firmadan ruhsatlı bitki koruma ürününün etkililikleri incelenmiştir. Bu ürünler Fenhexamid 500g/L SC, Cyprodinil 300ml/L EC ve Pyrimethanil 300g/L SC içermektedir. Bu ürünlerin satış fiyatlarının birbirlerinden oldukça farklı olması nedeniyle, bu çalışma gerçekten etkililiklerinde farkı olup olmadığını belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışma, Botrytis cinerea izolatının Patates Dekstroz Agar (PDA) ortamında 9 cm çapındaki petrilerde inkübasyonuyla gerçekleştirilmiştir. Etkililikler 7 günlük inkübasyon süresi sonunda fungusun koloni çaplarının gelişiminin ölçülmesi ile saptanmıştır. Sonuçlar, üç etken maddenin normal kullanım dozlarında (1000 ppm) ve daha düşük dozlarda (80 ppm) etkili olduğunu göstermiştir. Etkinlik farkları, 40 ve 20 ppm dozlarında ortaya çıkmıştır. Buna göre, sırasıyle, Cyprodinil %57.3 ve %53.03, Fenhexamid %72.2 ve %72.6, Pyrimethanil %77.7 ve %30.9 oranında etkili bulunmuştur. Bu tür çalışmaların, önemli fiyat farkları olan fungisitlerin etkililikleri arasındaki farkı belirlemede yararlı olabileceği düşülmektedir. Bu, bitki koruma ürünlerinin seçimi ve kullanımı konusunda çiftçilere ve tarım uzmanlarına rehberlik etmek için yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Botrytis cinerea, commonly known as gray mold, is a fungal pathogen. In this study, the effectiveness of various commercial plant protection products (PPPs) containing Fenhexamid, Cyprodinil, and Pyrimethanil against the plant pathogen Botrytis cinerea, which causes significant problems in vegetable cultivation, was investigated under İn Vitro conditions. In this study, the effectiveness of three different registered plant protection products against a Botrytis cinerea isolate isolated from grape berries was investigated. These products contain Fenhexamid 500g/L SC, Cyprodinil 300ml/L EC, and Pyrimethanil 300g/L SC. Due to the significant difference in the selling prices of these products, this study aimed to determine whether there is indeed a difference in effectiveness. The study was conducted by incubating the Botrytis cinerea isolate on 9 cm diameter petri dishes containing Potato Dextrose Agar (PDA) medium. The incubation period was 7 days, and the diameters of the mycelial colonies of the pathogen were evaluated. The results showed that the three active substances were effective at normal application doses (1000 ppm) and lower doses (80 ppm). Differences in effectiveness were observed at doses of 40 ppm and 20 ppm. Accordingly, Cyprodinil was found to be effective at rates of 57.3% and 53.03%, Fenhexamid at rates of 72.2% and 72.6%, and Pyrimethanil at rates of 77.7% and 30.9% respectively. It was concluded that such studies could be useful in determining the real difference in effectiveness between fungicides with significant price differences. This is important information to guide farmers and agricultural experts in the selection and use of plant rotection products.