Consumer attitudes toward and experiences with airline companies
Hava yolu şirketlerinde tüketici davranışları ve deneyimleri
  1. Tez No: 231916
  2. Yazar: HAKAN UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN NASIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
The main purposes of this study can be summarized as a) to investigate consumers' brand name and web address recall of airline companies, b) to determine consumers' overall satisfaction level and to examine whether the three groups of customers differ in their overall satisfaction with the service provided by the current airline company, c) to investigate whether the groups differ in their loyalty behavior toward the company, d) to investigate the involvement of consumers in terms of interest during the purchase process and the importance of the service to the individual, e) to investigate online privacy concerns of consumers, f) to determine consumers' satisfaction from online booking services of their primary airline company and g) to make comparisons about online and traditional booking systems.Data collected from an online survey was analyzed by using descriptive, factor, correlation and ANOVA analyses. The results show that the three customer groups significantly differ in terms to their overall satisfaction, involvement with and loyalty towards their current airline company. Further more there is a significant difference among the three customer groups about their attitude toward loyalty programs, satisfaction from online services of their primary airline companies. In addition, the three customer group respondents make different comparisons about online and traditional booking systems.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın genel amaçları a) tüketicilerin hava yolu şirketlerin marka ve web sitesi anımsamalarını araştırmak, b) tüketicilerin genel memnuniyet düzeylerini ve üç tüketici grubunun kullanmakta oldukları hava yolu şirketi tarafından sunulan hizmetten memnuniyetlerinin farklı olup olmadığının belirlenmesi, c) grupların şirkete karşı sadakatlerinin farklı olup olmadığının araştırılması, d) tüketicilerin satın alma işlemi sırasındaki alakaları ve servisin bireyler için önemi bakımından katılımlarının araştırılması, e) tüketicilerin online güvenlik kaygılarının araştırılması, f) tüketicilerin temel hava yolu şirketlerinin online rezervasyon servisinden memnuniyetlerinin belirlenmesi ve g) online ve geleneksel rezervasyon sistemlerini karşılaştırılmasıdır.Online bir anketle toplanan veri tanımlayıcı, faktör, korelasyon ve ANOVA analizleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki üç tüketici grubu genel memnuniyetleri, kullanmakta oldukları hava yolu şirketine katılımları ve sadakatleri bakımında önemli şekilde farklılaşmaktadır. Bunun yanında, üç tüketici grubu arasında sadakat programlarına tavırları, temel hava yolu şirketlerinin online servislerinden memnuniyetleri açısından önemli farklar mevcuttur. Ek olarak üç tüketici grubu online ve geleneksel rezervasyon sistemleri arasında farklı karşılaştırmalarda bulunmuşlardır.