Reaktör yakıt çubuklarında üç boyutlu ısı dağılımının bilgisayarla analizi
  1. Tez No: 23192
  2. Yazar: H.YASEMİN KALKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
- V- ÖZ ET Günümüzde enerji dünyanın çözüm bekleyen bir problemidir. Enerji kaynaklarının azalması insanları değişik enerji kaynaklarına yönlendirmektedir- Daha çok da elektrik enerjisi üretimine öne verilmektedir. Bunun içinde nükleer fisyona dayanan nükleer güç santralleri veya ileride temiz enerji kaynağı olarak hibr: reaktörlere yönelme beklenmektedir. Bu çalışmada fisyon nükleer reaktörlerindeki yakıt çubuklarını meydana gelen ısı iletimi incelenmiştir. İkinci bölümde reaktör yakıt elemanları ve nükleer olay sırasında ısı üretim işlemleri üzerinde durulmuş, nötron ve reaktör fiziğin temel prensipleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde genel olarak ısı iletim denklemleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise reaktör elemanlarında ısı iletimi ve çöz rnetodları izah edilmiştir. Beşinci bölümde reaktivitenin artmasına karşılık soğutucu - yal kombinasyonunun davranışı, soğutucu kaybı ve diğer etki incelenmiştir. Ayrıca geçici rejimdeki sıcaklık dağılımı nümer grafik ve analitik yaklaşımla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
-VI- SUMMARY Today, energy is the main task waiting to be sold in near future. Reduction in energy sources leads to use electrical energy extensively. It is this reason that production of electrical energy becomes very important. Therefore, nuclear power stations based on nuclear fission becomes vital and there will be a tendency to improve hybrid reactors which provide rather clean energy. In the present study, heat conduction in nuclear fuel is investigated. Second chapter, deals with heat productionin nuclear reactor and basic principles of nuclear physics ( nötron and reactor physics ) are also given. In the third chapter, heat transfer equations are analyzed. In the fourth chapter, the heat transfer mechanism taking place in the reactor elements and methods of solutions are included. In fifth chapter, the behavior of the fuel-coolant combination in response to reactivity insertions, loss of coolant or other effects are included. And, the effects of temperature transients, as well as lumped, numerical, graphical, and analytical techniques for evaluating are also given.