Hücresel-ötektik katılaşma
Cellular-eutectic solidification
  1. Tez No: 23193
  2. Yazar: EMİN ÇADIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET HÜCRESEL - ÖTEKTÎK KATILAŞTIRMA Emin ÇADIRLI E.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı KAYSERİ Bu çalışmanın amacı saydam organik maddeler ve metal alaşımları ile yapılan kontrollü katılaştırmada, katılaştırma parametreleri (G, V ) ile yapısal parametrelerinin ( X, Xp R ) ilişkilerini incelemektir. İlk olarak Succinonitrilenin yönlendirilmiş olarak karşılaştırılması ve G, V ' yü kontrol etme ye yarayan yatay bir sıcaklık gradyenti sistemi yapıldı. Sabit bir sıcaklık gradyentinde katı-sıvı denge durumu elde edildikten sonra sabit V ile yönlendirilmiş katılaştırma başlatıldı ve deneyler farklı G ve V değerleri için tekrarlandı. Katılaştırma esnasında hücre ve dentritlerin fotoğrafları çekildi ve çekilen fotoğraflardan X, Xp R ölçümleri yapıldı. İkinci olarak yönlendirilmiş katılaştırma fırını yapıldı ve Al-Cu ötektik alaşımı için hücresel ötektik katılaştırma deneyleri yapıldı. Farklı G ve V değerlerinde Al-Cu ötektik numuneleri kontrollü olarak katılaştırıldı. Katılaşan Al-Cu numuneleri kesilip taşlanıp, parlatıldıktan sonra Keller dağlama sıvısı ile dağlandı ve sonra fotoğrafları çekildi. Fotoğraf negatiflerinden hücreler arası mesafeler ölçüldü ve X run G ve V 'ye karşılık değişimi incelendi. Deneysel sonuçlar Succinonitrile ve ötektik Al-Cu alaşımının her ikisinin de büyüme parametrelerini (G, V ) azalmasına karşılık yapı parametrelerinin (X, X^ R) arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CELLULAR - EUTECTIC SOLIDIFICATION Emin ÇADIRLI E.Ü. Fen Bilimleri Ensütüsü Fizik Anabilim Dalı KAYSERİ The goal of this work is to investigate the relationship between growth parameters, (G,V) and structure parameters (A, Ay R) for directionally solidified transparent organic meteri- als and metal alloys. Firstly, a horizontal temperature gradient system was constructed to directionally solidify succinonitrile and controll G and V values. After the stady-state solid-liquid interface observed in a stable temperature gradient, directional solidification has been started with constant V value and experments were repeated for different G and V values. During the solidification, photog- raphes of the cells and dentrits were taken and A, Ay R, values were measured from the pho- tographes. Secondly, a directional solidification apparatus was constructed and cellular-eutectic soli dification experiments were carried out for Al-Cu eutectic alloys. Al-Cu eutectic samples were di rectionally solidified for different G and V values. The solidified Al-Cu samples were cut, grin ded, polished and etched with keller's regent then photographes of the photographes and variati on of A aganist to G and V was investigated. The experimental results are showed that, when the growth parameters (G, V ) decrease, structure parameters (A, Ay R) increase for both succinonitrile and eutectic Al-Cu alloys. VI