Developing an information system for credit risk rating using analytical hierarchy process (AHP)
Kredi riskinin derecelendirilmesinde analitik hiyerarşi sürecine dayalı bir bilişim sistemi
  1. Tez No: 231930
  2. Yazar: BAHAR TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ALİ TÜKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kredi riskinin yönetilmesi bankaların ana faaliyetlerinden biridir. Kredi risk dereceleri ise kredi risk yönetimi sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Kredi derecelendirme sürecinde istatistiksel modeller ve kişisel tecrübelerden yararlanan sistemler kullanılabilmektedir. Ancak yüksek tutarlı kredilerin değerlendirildiği durumlarda, çok daha yüksek maliyetleri olmasına rağmen, kişisel tecrübelerden yararlanan sistemler istatistiksel modellere göre daha fazla tercih edilmektedir.Bir bankanın derecelendirme sürecinde farklı birimler görev almaktadır ve bu birimlerin performans değerlendirme kriterleri birbirinden tamamen farklı olduğundan, derecelendirme sürecinde anlaşmazlıklar ortaya çıkması kaçınılmazdır.Bu çalışma Türkiye'deki bir bankada kredi riskinin derecelendirilmesi sürecinde iki ayrı birimin değerlendirmeleri arasındaki farkları bir bilişim sistemi kullanarak göstermeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, belirlenen risk derecesinin doğruluğu üzerinde ortak karar verme mekanizmasının etkisinin de görülmesi hedeflenmektedir. Kredi riskinin derecelendirilmesinde kullanılan bu sistem Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) adı verilen bir model üzerine kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Credit risk management is one of the main activities of banks, and credit risk ratings are an essential part of the process. In the rating process statistical models and judgmental systems can be employed. At the evaluation of larger exposures, however, judgmental systems are preferred more than statistical models, although they are more costly.Different parties in a bank participate through the rating process and since performance assessment criteria of these parties are totally different from each other, disagreements in the rating process are inevitable.This thesis aims to show the differences between the judgments of two departments through the credit risk rating process in one of the banks in Turkey. Additionally the effect of group decision making on the accuracy of credit risk ratings is aimed at. The information system developed for credit risk rating is based on a descriptive and structured model called the Analytical Hierarchy Process (AHP).