A decision support system for supplier evaluation and order allocation
Tedarikçi değerlendirmesi ve kota dağıtımı için bir karar destek sistemi
  1. Tez No: 231929
  2. Yazar: EMİR GÖÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SENCER ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki lider beyaz eşya üreticilerinden birinin tedarikçi değerlendirme ve kota dağılım kararlarını iyileştirmeye yönetliktir. Karar verme sürecinin kalitesini ve hızını arttırmak üzere bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Mevcut satınalma sisteminde, karar verici tedarikçi adaylarını öznel olarak değerlendirmekte ve kota dağılımından önce her bir adayla sıkı pazarlık sürecine girmektedir. Önerilen sistemde, hem tedarikçileri nicel ve nitel kriterlere bağlı olarak değerlendirilen, hem de bir takım satınalma hedeflerini en iyi şekilde sağlayarak kota dağılımı yapan bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the improvement of supplier evaluation and order allocation decisions for one of the leaders of the white-goods manufacturers in Turkey. A decision support system (DSS) is developed to increase the quality and speed of decision making. In the current purchasing system, the decision maker evaluates the supplier candidates informally and after tough negotiations quota diversification is established. In the proposed system, a tool is developed to evaluate the suppliers with qualitative and quantitative criteria and allocate annual quota so as to optimize a set of purchasing goals.