Characteristics of self-consistent and self-discrepant autobiographical memories
Kişilikle uyumlu ve kişiliğe aykırı otobiyografik anılardaki özellik farklılıkları
  1. Tez No: 231935
  2. Yazar: AHU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İ. TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mevcut literatürde benlik ve otobiyografik hafıza arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar bulunmasına rağmen, kişilikle (benlikle) uyumlu ve aykırı otobiyografik anılar pek araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı kişilikle (benlikle) uyumlu ve aykırı otobiyografik anıları anı özellikleri açısından incelemektir. Kırk yedi katılımcı birer kişilikle (benlikle) uyumlu ve birer aykırı anı bildirdiler ve her bir anı için katılımcıların anıyı hatırlamaları sırasında yaşadıkları görüngüsel deneyimleri ölçen Bellek Deneyimleri Anketi'nin Türkçe versiyonunu doldurdular. Bulgular kişilikle uyumlu anıların kişiliğe aykırı anılara göre daha canlı ve tutarlı olduklarını, daha çok duyusal detay içerdiklerini, benlik/öz kavramına daha yakın olduklarını, daha olumlu bir duygusal ton içerdiklerini, ve daha çok birinci kişinin bakış açısından hatırlandıklarını gösterdi. Bu iki anı çeşidi duygusal yoğunluk, erişilebilirlik, paylaşım ve zamanın net olarak hatırlanması özellikleri bazında bir farklılık göstermedi. Ayrıca her iki çeşit anı da oldukça canlı ve tutarlıydı; duyusal detaylar ve duygusal yoğunluk içermekteydi, erişilebilirdi, zamansal bir netlikle hatırlanmakta ve paylaşılmamaktaydı. Bu bulgular, benlik/öz kavramının anılarla uyumluluğunun onlara kişiliğe aykırı anılara göre birçok açıdan ayrıcalıklı bir konum sağlamasına rağmen, kişiliğe aykırı anıların da aykırılık bazında da olsa sadece benlikle ilişkili olmaktan dolayı aynı açılardan yarar sağlayabileceklerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the relationship between self and autobiographical memory has been examined in the previous literature, the nature of self-consistent and self-discrepant memories has not been explored. The purpose of the present study was to examine self-consistent and self-discrepant autobiographical memories in terms of memory characteristics. Forty seven participants reported one self-consistent and one self-discrepant memory and completed the Turkish version of the Memory Experiences Questionnaire, which measures aspects of participants? phenomenological experiences at retrieval, for each. Results revealed that self-consistent memories were more vivid and coherent, involved more sensory details, were closer to the self concept, more positively valenced and remembered more from a first person?s (field) perspective than self-discrepant memories. The two types of memories did not differ in terms of the characteristics of emotional intensity, accessibility, sharing and time clarity. Also both memories were highly vivid, coherent, had high emotional intensity and sensory details, were accessible, had time clarity and were not shared. The findings indicate that although the consistency of memories with the self concept provides them with a privileged condition over self-discrepant memories in many aspects, self-discrepant memories may also benefit from these aspects just by being related to the self, even if this relationship is in terms of discrepancy.