Cultural orientations, environmental dimensions and firm performance: An integrated framework and empirical investigation
Kültürel oryantasyonlar, çevresel faktörler ve şirket performansı: Bütünleşik çerçeve ve empirik araştırma
  1. Tez No: 231936
  2. Yazar: MISRA ÇAĞLA GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı kültürel oryantasyonlar ile şirket performansı arasındaki ilişkiyi yenilikçilik ve pazarlama etkinliği gibi aracı bileşenleri de dikkate alarak anlamaktır. Bu ilişkiye ek olarak, çalışmada, kültürel oryantasyon ? şirket performansı ilişkisi konusunda bugüne kadar elde edilmiş sonuçların çeşitliliğini açıklamaktaki ?eksik parça? olması muhtemel olan çevresel moderatörlerin etkisine de bakılmaktadır. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren yetmişdört şirketten 296 anket toplanmıştır. Bulgular, şirketin kültürel oryantasyonunun yenilikçiliği direk ve olumlu olarak etkilediği yönündedir. Yenilikçilik ise hem pazarlama etkinliğini hem de şirket performansını etkilemektedir. Kültürel oryantasyonlar, pazarlama etkinliğini yenilikçilik aracılığı ile etkilemektedirler. Ancak bulgulara göre, öğrenme odaklılığın pazarlama etkinliği üzerinde direk bir etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca, bulgulara göre yukarıda sözü edilen tüm ilişkiler çevresel moderatörler tarafından etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to understand the relationship between cultural orientations and firm performance taking into account other enablers such as innovativeness and marketing effectiveness. In addition, influence of environmental moderators which is likely to be ?the missing link? in explaining the diversity of results in cultural orientation - firm performance research is studied. Multiple respondent firm level data are collected through a survey from seventyfour firms operating in a variety of industries, resulting in 296 individual surveys. Findings indicate that cultural orientation of a firm has a direct positive impact on its innovativeness. Innovativeness of a firm positively impacts both marketing effectiveness and firm performance of a firm. Cultural orientation of a firm impacts its marketing effectiveness through the mediation of innovativeness. In addition to this impact, of the three cultural orientations present in the study, learning orientation also has a direct impact on marketing effectiveness. Also, findings indicate that these relationships are moderated by environmental factors such as dynamism, complexity and munificence.