İntibâh or Hâb-ı Gaflet: Âşûr Yûsuf, Naûm Fâik and the Ottoman Süryânî
İntibâh veya Hâb-ı Gaflet: Âşûr Yûsuf, Naûm Fâik ve Osmanlı Süryaniler
- Tez No: 231934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VANGELİS KECHRİOTİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İşbu tez, bugünkü tarihçiliği eliştirerek, Birinci Dünya Savaşı'ndan önce Osmanlı Süryani toplumuna dair yanlış kavramları araştırıyor. Biri Haputlu Âşûr Yûsuf, diğeri Diyarbakırlı Naûm Fâik, yirminci yüzyılın başındaki iki yazarın gazeteleri, bu çalışmanın kaynağıdır. Hem yazar olarak çok veremli oldukları için hem de yanlışlıkla Asuri milliyetçi olarak değerlendirildikleri için onların edebî eserleri bizim için pek mühimdir. Bu tez, bu zatların Asuri milletçi olarak görünmelerinin asılsız olduğunu, hatta ikisinin de 1908de başlayan ikinci meşrutiyet döneminde çıkan Osmanlılık ülkülerine inançlı olduklarını öne sürecek. Ayrıca, her ikisi, Osmanlı devletinin devam etmesinin Süryani geleceğini en iyi şekilde sağlayacağını zannetmiş ve dolayısıyla Süryanilerin bu devletin kapsamında daha büyük bir rol almalarını istemişlerdi. Aksi halde, Asuri milliyetçiliği veya Osmanlı devletinden bir Asuri devletinin ayrılması fikri bu gazetelerde yer almıyor. Süryani ümitleri, İttihâd ve Terakkî Cemiyeti'ne inançla bağlıydı. Mutlakıyet dönemi başlayayınca Naûm Fâik, Osmanlı devletine inancı kesilince hayatını yurtdışında sürdürmek için ayrılırken; Âşûr Yûsuf ise, 1914teki ölümüne kadar aynı devlete ümitle inanmaya devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores some of the misconceptions pertaining to the Ottoman Süryânî community of the pre-World War I era, using a critique of the present-day historiography as the context for the discussion. The works of two early twentieth-century journalists, Âşûr Yûsuf from Harput and Naûm Fâik from Diyarbakır, provide the material for the study; their literary production is invaluable both because they were prolific writers and because they have been misrepresented by many as being the leaders of an Assyrian nationalist movement. This thesis will argue that neither individual can be considered as an Assyrian nationalist and, furthermore, that they were believers in the ideals of Ottomanism as it emerged during the second constitutional period starting in 1908. Moreover, both men saw the future of the Süryânî people as best secured by the continuation of the OttomanEmpire, in which they sought to secure a greater presence for their community. Conversely, there was no expression of Assyrian nationalist thought and no notion of independence from Ottoman rule. The hopes of the Süryânî lived and died with their beliefin the İttihâd ve Terakkî Cemiyeti [Committee of Union and Progress]; with the rise of autocratic rule, Naûm Fâik abandoned the Ottoman Empire for a life abroad whereas Âşûr Yûsuf held on until the outbreak of war in 1914.