Sürekli tahrikli sürtünme kaynağının bilgisayarla kontrolu için bir simulasyon
- Tez No: 23198
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
-III- ÖZET Bu çalışmada, mekanik olarak çalışan bir sürtünme kaynağı, bilgisayarla kumanda ve kontrol edilebilir hale getirilerek, insan gücünün minimuma indirilmesi, verimin ve kalitenin artırılması amaçlanmıştır. Bu işlemin yapılmasında izlenen yol kısaca şöyledir : Sürtünme kaynağı ile kaynatılacak aynı veya farklı iki metalin, sürtünme esnasında ortaya çıkardıkları infrared ışıma, infrared dedektör tarafından algılanarak bir yükseltici devreye verilir. Yükseltici devrede istenen düzeyde yükseltilen analog sinyal bir A/D çevirici vasıtasıyla dijitale dönüştürülerek mikroişlemciye gönderilir. Mikroişlemci hafıza ünitesindeki programlar yardımıyla sinyali değerlendirerek, kaynama seviyesine ulaşıldığı anda sistemi durdurur. Birinci bölümde, sistemin mekanik yapısı hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, kaynak sisteminin bilgisayarla kontrolü için gereken ana elemanlar tanıtılmıştır. üçüncü bölümde, sürtünme kaynağının bilgisayar kontrollü hale getirilmesi için yapılan çalışmalar tanıtılmış ve deney düzeneği hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, sonuçlar irdelenerek sürtünme kaynağının bilgisayarla kontrolünün göz ardı edilemeyecek üstünlüklere haiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT In this study, a mechanical operated friction welding is made, controllable by computer in order to minimize human power and to increase efficiency and quality.. The procedure to achieve this goal is as following: The heat and infrared radiation which is radiated by two metals that will be welded are dedected by an infrared dedector and applied to an amplifier circuit. The signal which is amplified to a desired level is then converted into digital form via an A/D converter and sent to a microprocessor. By the aid of a dedicated software, microprocessor halts the system when it reaches the welding level. In chapter 1, a general information is given about the mechanical construction of system. In chapter 2, main elements that are needed for controlling the welding system by computer are introduced In chapter 3, the information on the operations, which are performed to make continuously excited friction welding computer controllable, is given In chapter 4, by evaluating the results, it is concluded that computerized control of friction welding has considerable advantages over other methods.