Dinamik dışsallıkların inovasyon ile büyüme üzerindeki etkileri ve Türkiye'nin mevcut durumu
Effects of dynamic externalities on innovation and growth and current status of Turkey
  1. Tez No: 231996
  2. Yazar: YEŞİM ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KALÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada ekonomik, sosyal, toplumsal ve teknolojik anlamda köklü değişiklikler yaşanmaktadır. Bu değişiklikler dinamik dışsallıkların, bilgi yayılımlarının ve inovasyonun ekonomik büyüme literatüründe gittikçe artan bir önem kazanmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, birbirleriyle yakın ilişki içinde bulunan dinamik dışsallıklar, bilgi yayılımları, inovasyon ve büyüme etkileşimini açıklamak; Türkiye'nin bu etkileşimde hangi noktada olduğunu değerlendirmektir.Dinamik dışsallıklar, coğrafi yoğunluğun sonucu olarak ortaya çıkmakta ve bilgi yayılımlarıyla sonuçlanmaktadır. Dinamik dışsallıklarla beslenen bilgi yayılımları ise, inovasyon meydana getirilmesine ya da mevcut inovasyon sürecinin hızlanmasına neden olmaktadır. İşte bu etkileşim, ekonomik büyümeyi canlandırmaktadır. Bu nedenle sürdürülebilir ekonomik büyümeyi temel hedef olarak benimseyen ülkelerin, endüstrilerin ve şirketlerin özellikle bilgi yayılımları ile inovasyona odaklanmaları oldukça önemlidir.Bilgi yayılımları ve inovasyon, köklü değişimlerin yaşandığı dünya ekonomisinde, büyüme ve rekabet ortamının yeni belirleyicileri arasında yer almaktadır. Literatürde, bilgi yayılımları ile inovasyonun göstergeleri olarak patent ve Ar&Ge verileri kullanılmaktadır. Bu nedenle çalışmada, Türkiye'nin bilgi yayılımları ve inovasyon açısından mevcut durumu, patent başvuruları ve Ar&Ge harcamaları vasıtasıyla değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, Türkiye'nin, AB'nin ve gelişmişlik durumlarına göre seçilmiş belli başlı ülkelerin patent ve Ar&Ge verileri yıllar itibariyle karşılaştırılmaktadır. Türkiye, özellikle gelişmiş ülkeler ile karşılaştırıldığında, ilerleyen ancak oldukça düşük bir performans gösteren ülke konumundadır. Gösterdiği bu düşük performans, Türkiye'nin bilgi yayılımları ve inovasyon vasıtasıyla ekonomik büyümeyi canlandırma gücünün de ne kadar az olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the world, radical exchanges in the economical, social, communal and technological sense are happenning. These exchanges cause that dynamic externalities, knowledge spillovers and innovation become an exponential important in the literature of economic growth. The aim of this study is to explain interaction of dynamic externalities, knowledge spillovers, innovation and growth that have close relationships among each others and to assess where is Turkey in this interaction.Dynamic externalities arise from geographical concentration and result in knowledge spillovers. Knowledge spillovers that grow with dynamic externalities cause that innovation happen or current innovation process accelerate also. This interaction arouse economic growth. Therefore, it is important that countries that adopt sustainable economic growth as basic aim, industries and companies focus on knowledge spillovers and innovation.Knowledge spillovers and innovation take place among new identifiers of growth and competitive atmosphere in the world economy. The data of patent and R&D is used as indicators of knowledge spillovers and innovation in the literature. So, in this study, knowledge spillovers and current situation according to innovation of Turkey are assessed through patent applications and R&D expenditure. In this context, the data of patent and R&D of Turkey, The European Union and well-known countries that have been selected according to development are compared according to years. Especially, Turkey has progressive but low performance when it is compared with developed countries. This low performance of Turkey point out that Turkey has low force to arouse economic growth through knowledge spillovers and innovation of Turkey.