Transfer fiyatlandırması ve Türk vergi sistemi açısından değerlendirilmesi
Transfer pricing and evaluation in terms of Turkish tax system
  1. Tez No: 231997
  2. Yazar: UĞUR BOLAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüz ekonomisinde işletmeler hem yurt içinde hem de yurt dışında birbirleriyle kıyasıya rekabet içine girmişlerdir. Rekabette bir adım öne geçmek, karlarını artırabilmek için bazıları ileri teknoloji kullanarak, bazıları ürün farklılaştırarak avantajlar elde etmektedirler. Bazı firmalarda karlarını artırabilmek için vergi yasalarına aykırı davranabilmektedirler.Firmaların karlarını artırmak için başvurdukları yollardan birisi de yapmış oldukları işlemlerde emsallerine göre farklı uygulamalar yaparak transfer fiyatlandırmasını kötüye kullanıp ödeyecekleri vergi miktarını düşük tutmalarıdır.Transfer fiyatlandırması bir yönüyle bu sayılan kesimleri ilgilendirdiği için uluslar arası genel kabul görmüş herkesimi bağlayıcı mevcut bir düzenleme yoktur. Bu alandaki boşluk OECD'nin yapmış olduğu çalışmalar çerçevesinde çözülmeye çalışılmaktadır. Ülkeler kendi vergi sistemlerini OECD'nin hazırlamış olduğu Çokuluslu İşletmeler ve Vergi İdareleri İçin Transfer Fiyatlandırması Rehberi'ne uygun olarak düzenleme gereği duymaktadırlar.Bu çalışmada, 5520 sayılı KVK ile örtülü sermaye ve transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı müesseselerine getirilen yenilikler tespit edilmiştir. Bu yeniliklerin incelenmesi sırasında bu müesseselerin hem 5422 sayılı KVK, hem de uluslararası alanda mevcut düzenlemelere de yer verilmiştir. Sonuç olarak yeni düzenlemeler sayesinde Türk vergi sisteminin gerek örtülü sermaye açısından, gerekse transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı açısından uluslar arası mevzuata yakınlaştırıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing international economic relations, inter-enterprise competition has been increased at recent time too. At today?s competition conditions, the providing of the continuation of the enterprise can be achieved by cost minimization. Therefore when some firms prefer to use high technology or satisfy productivity growth some firms prefer to reduce tax amount payable.A way of the reducing tax amount is transfer pricing. Transfer pricing can be defined as the pricing applied to the exchange of goods and services among the firms which are under common organization. Especially multinational firms can transfer their profit from high tax jurisdiction countries to lower tax jurisdiction countries through transfer pricing to maximize their after tax profit.There is not an internationally recognized arragment that binding on all parties about transfer pricing. This gap is bridged with OECD?s working. Countries are encouraged to order their tax laws according to OECD?s ?Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations?.In this study, new regulations are analised in the new corporate income tax law numbered 5520 about thin capitalization and disguised profit distrubition through transfer pricing. This regulations firstly compare old corporate income tax law numbered 5422 then parallel judgements with OECD guide are displayed. In conclusion, Turkish tax system is become near to international legislation in thin capitalization and disguised profit distrubition through transfer pricing through new regulations.