Sürdürülebilir küresel refah için ekolojik ayak izi analizi
Ecological footprint analysis for sustainable global prosperity
  1. Tez No: 762869
  2. Yazar: YUNUS EMRE ERTOŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Refah sosyal, çevresel ve ekonomik boyutları barındıran geniş bir kavramdır. Ancak refah kavramını yalnızca ekonomik perspektiften yorumlamak, refahın sürdürülebilirliği açısından yanlıştır. Ekoloji ve ekonomi entegrasyonun sağlanması ve var olan sınırlı Dünya kaynaklarının gelecek nesillere aktarılacak şekilde kullanılması gerekmektedir. İnsanların hayatları boyunca Dünya üzerinde bıraktıkları iz, ekolojik ayak izi olarak ifade edilmektedir. Dünya'da sanayi devriminden itibaren giderek artan fosil yakıtların kullanımı ve artan emisyon salınımlarının çevreye verdiği zarar, refah kavramını sürdürülebilirlik tanımından uzaklaştırmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla, ülkelerin ekolojik ayak izi analizlerinin hesaplanması ve bulundukları konum itibarıyla ekolojik anlamda daha düşük bir etkiye sahip olabilmelerinin önemi her geçen gün artmaktadır. Ek olarak, var olan üretim modellerinin ortaya çıkarmış olduğu negatif dışsallıkların çevre üzerinde yarattığı etkinin görülmesi adına çalışmada uygulanan ekonometrik model, küresel refah ve ekolojik ayak izi düzeylerinin yanı sıra oluşturulan örneklem grubu için sanayi üretim endeksini kapsamaktadır. Çalışmada, G20 kapsamında Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin yanı sıra G20 grubu içerisinde, Avrupa Birliği (AB) komisyonu tarafından temsil edilen Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve Hırvatistan'ın 2007 – 2018 yılları arasında sahip olduğu küresel refah, ekolojik ayak izi ve sanayi üretim endeksi arasındaki ilişki, Dinamik Panel Genelleştirilmiş Momentler Metodu kullanılarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Prosperity is a broad concept that has social, environmental, and economy within itself. But just interpreting prosperity in the sense of economy is wrong. Both ensuring ecology and economy integration and saving the limited resources for the next generation are required. The Ecological Footprint is the definition of each individual's traces while their whole lives. The prosperity concept is getting away from the sustainability concept since the Industrial Revolution, countries' increasing use of fossil fuels, and the damage to the environment caused by the increasing carbon emissions. In order to prevent this situation, the importance of the analysis about their ecological footprints and having a lower ecological impact due to their locations increases every single day. Additionally, the econometric model implemented in order to see the negative exteriorities effects on the environment caused by the existing production models adds the index of industrial production for the sample group as well as the levels of global prosperity and ecological footprint. In the study, Germany, the United States, Argentina, Australia, Brazil, China, Indonesia, France, South Africa, South Korea, India, England, Italy, Japan, Canada, Mexico, Russia, Saudi Arabia and Turkey, within the scope of the G20. Within the G20 group, represented by the European Union (EU) commission, Austria, Belgium, Bulgaria, Greek Cypriot Administration, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Greece, Hungary, Ireland, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden and Croatia the relationship between global welfare, ecological footprint and industrial production index of, between 2007 and 2018 is analyzed using the Dynamic Panel Generalized Moments Method.